Artykuły

Oznakowania kosmetyków

10.Oznakowania kosmetykówCzasem ciężko uwierzyć, jaka ilość informacji może zostać umieszczona na dość małym opakowaniu pewnych produktów. Zapoznawanie się ze składem np. kosmetyków, coraz większej ilości osób wchodzi w nawyk. Jest to bardzo ważne ze względu na samodzielną ocenę bezpieczeństwa kosmetyków. Co jednak kryje się na opakowaniu kosmetycznym, oprócz listy składników?

Ze względu na konieczność dbania o bezpieczeństwo zdrowia klientów, w przypadku producentów kosmetycznych, nikt nie jest anonimowy. Na opakowaniu kosmetyku musi znaleźć się imię i adres producenta lub nazwę firmy odpowiedzialnej za jego produkcję. To właśnie w tamtym miejscu przechowywana będzie cała dokumentacja, udostępniana odpowiednim służbą, które odpowiadają za ocenę bezpieczeństwa kosmetyków.

Na etykiecie kosmetyków znaleźć musi się również data minimalnej trwałości, którą oznacza się datą poprzedzoną informacją „Najlepiej zużyć przed:…”.  Kosmetyk powinien przedstawiać także tzw. ilość nominalną, czyli faktyczny stan ilościowy kosmetyku (podawany w gramach lub mililitrach). Najczęściej w sposób wytłoczony umieszczany jest numer partii produktu (często może nim być data produkcji), który pozwala na jego identyfikację w przypadku kontroli lub reklamacji.

Nie można również zapomnieć o wspomnianym na początku składzie kosmetyków, czyli Ingredients, nazywany również od angielskiej nazwy – INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Jego odczytywanie jest nie lada sztuką. Najważniejsza jest jednak informacja o tym, że ilość danego składnika można oszacować na podstawie jego pozycji w spisze składników, jest ona bowiem uszeregowana w sposób malejący ze względu na zawartość. Również szczególne ostrzeżenia, np. dotyczące bezpieczeństwa dzieci, stanowią obowiązkowe oznaczenie kosmetyków.

Istnieje również wiele symboli, które mówią o ważnych informacjach na opakowaniu lub ulotce kosmetycznej. Należy do nich właśnie symbol, mówiący o dodatkowych danych, które nie zmieściły się na etykiecie, a znajdują się w dołączonej ulotce. Przedstawia on rękę, wskazującą na otwartą książkę. W przypadku części produktów pojawić się też może symbol łatwopalności, a także oznaczenie PAO (w formie otwartego słoiczka z określoną liczbą), który informuje o czasie bezpiecznego stosowania kosmetyku po jego otwarciu.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków nie jest kwestią błahą. Choć najważniejszymi aspektami tej procedury zajmują się odpowiednie podmioty, niektóre oznaczenia, np. dotyczące nietestowania produktu na zwierzętach, mogą wprowadzać konsumenta w błąd. Warto więc zwracać uwagę na to, co kryje się pod danymi oznaczeniami na opakowaniach kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *