Dzieci

Pierwsze kroki w przedszkolu

przedszkole Świat Dziecka w KonstancinieTrzeci rok życia dziecka to czas, w którym rozpoczyna się mnóstwo zmian. Okres zwany przedszkolnym jest niejako przeobrażeniem. Zaczyna się czas stresujący zarówno dla dzieci, które pierwszy raz wchodzą w nową rolę, przedszkolaków. Ale i dla rodziców, którzy również przeżywają stres. Przede wszystkim przed pozostawieniem dziecka pod opieką nieznanych, osób trzecich. Strach przed nieodpowiednią opieką, jak i tym, w jaki sposób maluch poradzi sobie w nowej sytuacji. Nieodmiennie z obu stron pojawia się również tęsknota i nierzadko problem z łagodnym przejściem na ten nowy etap życia, dla obydwu stron.

Pierwsze kroki w przedszkolu nie muszą być jednak traumatycznymi i okraszonymi smutkiem. Każde dziecko adaptuje się w inny sposób, stąd na początek trzeba uzbroić się w cierpliwość i zacząć od odpowiednich działań. Mając na uwadze, że u niektórych wystarczy tydzień, by chętnie wstawać do przedszkola, a dla rodziców czas ten będzie wystarczającym, by bez większego stresu i strachu zostawić maluch pod opieką innych. Innym razem potrzeba będzie nieco więcej uwagi, cierpliwości i ponownie czasu, by pierwsze kroki były bazą do budowania nowego etapu w życiu dziecka.

Rolą dorosłych jest stworzenie warunków, w których trzylatek będzie miał poczucie bezpieczeństwa, radzenia sobie z długim czasie bycia poza domem i rodzicami. Podczas kontaktu z początkowo obcymi osobami, a także zadbanie o odpowiednią adaptację do środowiska przedszkolnego.

Przygotowania warto zacząć od kierowania swoich kroków, na przykład podczas spaceru, w kierunku wybranego przedszkola. Czas spędzony w okolicy, a nawet na terenie przedszkola przeznaczając na zabawy, zapoznanie się z terenem. Wyglądem miejsca od zewnątrz, ale i wewnątrz. Dzieci należy informować, iż ten czas będą spędzać z innymi. Z opiekunami oraz rówieśnikami. Można zachęcać do wspólnych zabaw na placach, wraz z innymi dziećmi, jak i w domu stwarzać warunki bądź stawiać na zabawy i zadania, z którymi dziecko będzie mieć do czynienia w przedszkolu.

Równie ważnym jest nauka samodzielności. Przygotowanie zatem merytoryczne, jak i praktyczne, jednak z obydwu stron dostosowane do wieku malucha, by udając się do przedszkola, jak najwięcej elementów było dla niego znanych, wywołujących pozytywne wrażenie i zachęcających do pozostania w placówce. 

Takie przygotowanie pozwoli lepiej przetrwać czas wdrażania się w przedszkolny rytm zarówno dzieciom, jak i rodzicom, a adaptacja do nowego środowiska przebiegnie znacznie sprawniej i szybciej. 

Pomoc przy przygotowaniu tekstu zapewniło przedszkole Świat Dziecka w Konstancinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *