Dieta,  Zdrowie i Uroda

Pizza dawniej i dziś

entuzjasci pizzyPizza jest jedną z niewielu potraw, które są znane i lubiane na całym świecie. Co więcej, <br>
ten, jak się tradycyjnie uznaje, włoski przysmak posiada naprawdę bogatą i ciekawą historię.

Starożytność

Okazuje się bowiem, że pierwowzór pizzy powstał już w starożytnym Egipcie. Wtedy potrawa miała postać okrągłego, cienkiego chleba, wypiekanego w specjalnym, mocno nagrzanym piecu i stanowiła podstawę wyżywienia ówczesnych mieszkańców „Czarnego Lądu”. Jak to jednak często bywa z doskonałymi wynalazkami – każdy chciałby przypisać sobie zasługi za ich odkrycie. Wobec tego istnieją przekazy, z których wynika, że prototyp pizzy jadali również starożytni Grecy. Ich placek stanowił rodzaj pieczywa, smarowanego oliwą i czosnkiem oraz przyprawianego ziołami.

Czasy nowożytne

Nowożytna historia pizzy rozpoczęła się w XVI wieku, kiedy to potrawę, składającą się z samego placka, podawano najbiedniejszym mieszkańcom Włoch. Jak można się domyślić, pizza nie należała wtedy do najwykwintniejszych posiłków. W XVII wieku, wraz z Kolumbem przypłynął do Europy składnik, dzięki któremu pizza stała się dużo smaczniejsza, a tym samym bardziej popularna, także wśród wyższych klas społecznych – mowa oczywiście o pomidorach, bez których teraz trudno wyobrazić sobie nasz przysmak. W historii pizzy za cezurę uważa się jednak rok 1889. W tym czasie, królowa Małgorzata z dynastii Sabaudzkiej, przyjechała do Neapolu, aby odwiedzić bardzo znanego wtedy kucharza – Rafała Esposito. Mężczyzna na przyjazd wyjątkowego gościa przygotował patriotyczną, zielono-biało-czerwoną pizzę. Za podstawowe składniki posłużyły mu: bazylia, mozarella i pomidory. Oczywiście, w ten sposób pizza w barwach włoskiej flagi dała początek słynnej Marghericie.

Czasy współczesne

W dzisiejszych Włoszech istnieje bardzo charakterystyczny podział, przyporządkowujący rodzaj pizzy do regionu. I tak w Lazzio najbardziej popularna jest Quatro stagioni, czyli pizza podzielona na cztery porcje, w której każda z części zawiera inne składniki. Sycylijskim numerem jeden jest placek z czarnymi oliwkami. W Sardynii ulubionym składnikiem do wypiekanego placka są karczochy, w Trydencie pieczarki, zaś w Apulii – wyszukane owoce morza. Neapol to z kolei stolica Margherity i Marinary. 

Obecnie pewnie trudno byłoby znaleźć kraj, w którym nie ma chociaż jednej włoskiej restauracji albo którego mieszkańcy nie słyszeliby o pizzy. Co więcej, w niektórych krajach pizza stała się tak popularna, że zaczęła funkcjonować niemalże jako potrawa narodowa – w Stanach Zjednoczonych jest ponad 62 000 pizzerii. Zaskoczeniem może być także fakt, że statystycznie najwięcej pizzy zjadają Norwegowie i Niemcy. Dzięki tak dużej popularności pizzy mamy do czynienia z jej ogromną różnorodnością. Można pokusić się o stwierdzenie, że co restauracja, to inny smak. Wynika to ze specyfiki potrawy, która właściwie nie ma konkretnego przepisu i do której można dodać takie składniki, jakie tylko można sobie wymarzyć.

Chociaż w Polsce pizza zadomowiła się stosunkowo niedawno, to bardzo szybko zdążyła zdobyć ogromną liczbę zwolenników. Zaczęło też powstawać coraz więcej miejsc, w których można zjeść doskonały włoski placek. W pizzeriach w Warszawie z pewnością zostaniemy ugoszczeni należycie, a doskonała pizza, ze swoimi wyjątkowymi smakami, wprowadzi nas w świat prawdziwej, aromatycznej Italii.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *