Poradniki

Planujesz wakacje życia? Nie pozwól, by alergia je zepsuła

22_Planujesz wakacje życia Nie pozwól, by alergia je zepsułaNiektórzy potrafią planować letni urlop przez cały rok, inni wolą spontanicznie wybierać cel swojej podróży. Łączy ich jednak jedno: nikt nie chce, by w czasie wakacji dopadły go objawy alergii. Co może wywoływać reakcję alergiczną i jak zapobiegać jej następstwom?

 

Alergia, czyli zespół objawów, które pojawiają się w wyniku kontaktu naszego organizmu z daną substancją, często nazywana jest epidemią XX i XXI wieku. Alergia może z łatwością zepsuć nasz urlop, wymagając od nas pewnych wyrzeczeń i narzucając na nas ograniczenia.

 

Dlaczego mamy alergię?

 

Mianem alergii określa się zmienioną reakcję układu immunologicznego, który chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak bakterie, wirusy czy pasożyty. W przypadku alergii odpowiedź ze strony układu odpornościowego pojawia się w następstwie kontaktu z substancją, która dla innych osób jest obojętna, nieszkodliwa i nie powoduje żadnych objawów chorobowych. Substancja ta nazywana jest inaczej alergenem.

 

Jak walczyć z objawami alergii?

 

Jednym z najczęstszych symptomów alergii jest alergiczny nieżyt nosa, który przejawia się przede wszystkim wodnistym katarem, napadami kichania, łzawieniem i swędzeniem oczu oraz utrudniającym oddychanie uczuciem blokady nosa. Najlepszym rozwiązaniem, które pomoże nam złagodzić odczuwane dolegliwości, zapobiegać ewentualnym powikłaniom przewlekłego nieżytu i prowadzić normalne, aktywne życie, jest lek przeciwhistaminowy.

 

Warto przy tym zwrócić uwagę, by wybrać preparat drugiej generacji. Dlaczego jest to takie istotne? Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, w odróżnieniu od swoich starszych odpowiedników, czyli preparatów pierwszej generacji, niemal nie wywołują skutków ubocznych, takich jak senność, zaburzenia uwagi i koncentracji czy obniżenie czasu reakcji.

 

Co może nas uczulać?

 

Alergeny, które mogą zepsuć nasze wymarzone wakacje, znajdują się również w naszym codziennym otoczeniu. W zależności od sposobu, w jaki przedostają się do organizmu, można podzielić je na cztery podstawowe grupy: wziewne, pokarmowe, kontaktowe i iniekcyjne.

 

Grupa alergenów wziewnych obejmuje przede wszystkim pyłki roślin wiatropylnych, w tym traw, drzew iglastych i liściastych oraz chwastów, a ponadto zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt. Alergeny wziewne, dostające się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, mogą powodować alergiczny nieżyt nosa oraz astmę.

 

W grupie alergenów pokarmowych wymienia się między innymi mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, gluten, orzechy, leki, dodatki do żywności, a nawet warzywa i owoce. Alergeny pokarmowe, jak łatwo wywnioskować, dostają się do organizmu wraz z pokarmem. Mogą wywoływać wymioty, biegunkę, ból brzucha, świąd oraz swędzenie i zaczerwienie skóry.

 

Alergeny kontaktowe dają objawy po kontakcie danej substancji ze skórą i mogą powodować alergiczne zapalenie skóry, u dzieci często występujące równolegle z alergią pokarmową. Ta grupa alergenów obejmuje między innymi wełnę, kurz z betonu, ciepło, bakterie i kosmetyki.

 

Z kolei wśród alergenów iniekcyjnych, które dostają się do organizmu przez wstrzyknięcie, wyróżnia się leki podawane w formie zastrzyków czy jad owadów. Mogą one wywoływać świąd, obrzęk, trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca lub utratę przytomności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *