Poradniki

Pomoc po wypadkach

pierwsza-pomocWypadek drogowy to zdarzenie w ruchu drogowym, kiedy to jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego ma udział w całym tym zdarzeniu. W wyniku takiego zdarzenia przynajmniej jeden uczestnik zostaje ranny lub umiera. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym wypadek jest to zdarzenie drogowe, niezależnie od tego, czy jakaś osoba odniosła jakiekolwiek obrażenia.

W wyżej opisanych przypadkach należy jak najszybciej wezwać policję, pogotowie ratunkowe, w razie potrzeby straż pożarną. Gdy w autach są uwięzieni ludzie, doszło do wycieku substancji ropopochodnych pojawia się zagrożenie pożarowe.

Banki światowe twierdzą, że wypadki drogowe w Polsce są przyczyną ogromnych szkód społecznych, ale powodują też kolosalne koszty ekonomiczne. Całkowite koszty pośrednie i bezpośrednie w wypadkach drogowych wynoszą 10 miliardów dolarów.

Jakie są statystyki ofiar wypadków

Według Światowej Organizacji Zdrowia od roku 1896 na świecie zginęło 35 milionów ludzi. Na chwilę obecną na drogach wszystkich kontynentów rocznie ginie około 1,2 mln osób, czyli co 30 sekund jeden człowiek. Natomiast 30 do 50 mln odnosi obrażenia większe lub mniejsze.

Większość ofiar wypadków pochodzi z rozwijających się państw. Około 40 procent wszystkich zabitych osób to dzieci i młodzież. Najwięcej ludzi ginie w wypadkach drogowych w Chinach.

A jak jest w Polsce?

W roku 2013 w Polsce wydarzyło się aż 35385 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło aż 3291 osób, rannych natomiast zostało 43471 osób. Oznacza to, że nastąpił spadek liczby wypadków o 4,5 procent, ofiar śmiertelnych o 8 procent, natomiast 5 procent mniej rannych w porównaniu z poprzednim rokiem.

W naszym kraju na 100.000 osób przypada aż 8,5 ofiary wypadków w ruchu drogowym rocznie. W Unii Europejskiej ta średnia wynosi 5,5.

Idąc dalej wygląda to tak, że w 2007 roku młodzi ludzie od 18 do 24 lat spowodowali ponad 7 tysięcy wypadków samochodowych, zginęło w nich 860 osób. Motocykliści aż 337, odnotowano 64 ofiary śmiertelne.

Umieralność mężczyzn w wieku od 20 do 24 lat jest 4 razy większa w stosunku do umieralności kobiet w tym samym przedziale wiekowym.

Najczęstsze przyczyny wypadków

  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
  • Nadmierna prędkość.
  • Wymuszanie pierwszeństwa.
  • Nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

Uczestnicy ruchu, którzy byli pod wpływem alkoholu w roku 2012 byli sprawcami aż 4467 wypadków. W ich wyniku śmierć poniosły 584 osoby. Ogromne znaczenie dla wypadków ma zły stan dróg.

Najwięcej ofiar wypadków drogowych stanowią piesi. Jest to około 30 procent osób. Doliczając rowerzystów będzie to 41 procent ludzi. Aż połowa wypadków ma miejsce po zmierzchu.

Na temat bezpieczeństwa na drogach mamy coraz więcej programów edukacyjnych. Wiele informacji notorycznie dowiadujemy się z gazet, czy radia. Niestety minusem jest coraz większa liczba kierowców i ścisk na drogach.

A co z medycyną?

Jeśli chodzi o medycynę to ciągle się ona rozwija. Dzięki temu można uratować coraz więcej rannych. Doskonale sprawdza się badanie rezonansem. Można je szybko wykonać. Czy będzie to rezonans magnetyczny Warszawa, czy inne miasto wszędzie badanie zostanie wykonane przez najlepszych specjalistów. A szybka diagnoza to szybkie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *