Dla kobiet

Co powinnaś wiedzieć na temat raka piersi?

pexels-photo-579474Każdego roku blisko 5 tysięcy kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Zazwyczaj jest to związane z brakiem świadomości i dostatecznej wiedzy na temat tej choroby. Dlatego tak ważne jest to, by zwrócić uwagę na parę faktów, które mogą ocalić życie nie tylko nam, ale także naszym bliskim. Nie bójmy się mówić o tym i zadawać kolejne pytania. W tym przypadku wiedza naprawdę wpływa na szybsze odzyskanie zdrowia.

Profilaktyka jest najważniejsza

W przypadku każdego rodzaju nowotworu bardzo ważna jest szybka diagnoza. Dzięki temu można przystąpić do leczenia, które nie musi być związane np. z interwencją chirurga. Dlatego zawsze dbajmy o odpowiednią profilaktykę. Kobiety mogą rozpocząć badania kontrolne piersi po skończeniu 20 lat. Wtedy wystarczające będzie samobadanie i kontrola ginekologa. Jednak z wiekiem konieczne są też dodatkowe badania, czyli m.in. USG i mammografia.

Badanie ultrasonograficzne

Powinno być regularnie wykonywane u każdej kobiety powyżej 30 roku życia. W tym przypadku nie musimy w żaden sposób przygotowywać się do badania. Zwróćmy też uwagę na to, że nie jest inwazyjne i może być przeprowadzane co miesiąc. Jednak jest mniej dokładne od mammografii, ponieważ pozwala wykryć ok. 5 mm zmiany.

Mammografia

Od 35 roku życia każda kobieta powinna poddawać się temu badaniu. Jednak wykonuje się go tylko raz w ciągu roku. Pozwala wykryć zmiany, które są na wczesnym etapie rozwoju i osiągnęły wielkość 3 mm. Jednak tego badania nie można wykonać w każdym miejscu, ponieważ konieczne jest użycie specjalnego urządzenia, czyli mammografu. Najlepsze urządzenia można znaleźć w specjalistycznych klinikach jak np. medycynadab.pl.

Zwróćmy uwagę na czynniki ryzyka

O właściwej profilaktyce powinny pamiętać wszystkie kobiety, jednak szczególny nacisk na ten aspekt powinny kłaść kobiety, które są w grupie ryzyka. W przypadku raka piersi mówimy tu m.in. o kobietach, które zaczęły miesiączkować przed 12 rokiem życia lub menopauza po 55 rokiem życia. Ryzyko wystąpienia raka piersi jest też związane z genetyką, dlatego, jeżeli u naszej matki, babci lub siostry wykryto jakieś zmiany, to my również jesteśmy zagrożone.

Nie zawsze konieczne jest usunięcie piersi

Wiele kobiet boi się tego, że jedynym sposobem na wyleczenie jest amputacja piersi, czyli mastektomia. Jednak zwróćmy uwagę na to, że znów wszystko zależy od tego, jak bardzo jest rozwinięty rak, ale też jaki obszar zaatakował. Pamiętajmy też o tym, że często jest stosowana operacja oszczędna, która polega na wycięciu samego guzka wraz z otaczającą go tkanką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *