Artykuły

Praca opiekuna w domu spokojnej starości

hand-422577_640Każdy z nas ma pracę i swoją profesję. Niektórzy wybierają informatykę, inni lubią spędzać czas w kuchni, a jeszcze inni odnaleźli się w pracy opiekuna w domu spokojnej starości. Domy spokojnej starości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodem zapewne jest brak czasu, dążenie za karierą oraz świadomość, że nikt nie jest w stanie zapewnić tak fachowej i profesjonalnej opieki bliskiej nam osobie jak właśnie dom emeryta. Jak wygląda praca opiekuna w domu opieki i z czym się wiąże?

Przyznać trzeba, że jest to praca bardzo odpowiedzialna. Nie jest to również zwykła praca na etacie, gdzie spędzamy 8h w biurze, a o godzinie 16 wychodzimy do domu i o niej zapominamy. Praca opiekuna to w pewnym sensie styl życia i powołanie – nie każdy może zostać opiekunem.

Opiekun to przede wszystkim osoba cierpliwa, która chce i lubi pomagać innym. Cierpliwość jest tutaj niezbędna – bardzo często osoby starsze mają schorzenia, z którymi należy sobie fachowo poradzić bez stresu – co nie jest łatwym zadaniem. Osoby starsze również mają przyzwyczajenia, które my musimy zaakceptować.

Opiekun to osoba, która musi mieć oczy otwarte przez cały czas, bez wyjątków. Jej zadaniem jest sprawowanie opieki nad swoimi podopiecznymi najlepiej, jak to tylko możliwe.

Osoba, która wybiera taką ścieżkę w życiu i taką pracę musi być przede wszystkim odporna na stres. Dla każdego z nas ból, choroby i śmierć wydają się być straszne. Opiekun niestety spotyka się z sytuacjami, w których musi zachować pełen spokój. Nie jest to wcale takie proste, bo przecież niektórzy podopieczni mieszkają w domach nawet kilkanaście lat. Przywiązanie emocjonalne jest więc rzeczą naturalną i bezwarunkową, której opiekun nie jest w stanie uniknąć. W momencie kiedy jego podopieczny odchodzi lub jego stan pogarsza się – ma to wpływ na samego opiekuna.

Pracownik domu emeryta to przyjaciel, pracownik i opiekun w jednym. Osoba opiekująca się osobami starszymi musi posiadać wszechstronną i obszerną wiedzę w zakresie psychologii, zachowań ludzkich, medycyny, a przede wszystkim musi być osobą o wielkim sercu.

Dobre przysłowie mówi, że żadne miejsce nie jest tak dobre, jak nasz własny dom – co jest prawdą. Opiekun swoim charakterem, usposobieniem i nastawieniem musi sprawić, by podopieczny czuł się jak w domu. Umiejętność bycia spostrzegawczym również jest tutaj niezbędna. Opiekun powinien znać swoich podopiecznych na tyle, by móc zauważyć, że osoba starsza czuje się gorzej czy coś ją trapi. W takiej sytuacji to właśnie opiekun jest odpowiedzialny za poinformowanie lekarza o dolegliwościach czy też zaalarmowanie psychologa o złym stanie podopiecznego.

Jak więc wywnioskować można – praca opiekuna w domu opieki nie jest wcale prosta i wymaga znacznie więcej, niż praca zwykłego pracownika etatowego. Jego zadaniem jest zapewnienie osobie starszej najlepszej opieki, jaka jest tylko możliwa – od dobrego samopoczucia, po dobry stan zdrowia. Z pewnością można stwierdzić, że zawód opiekuna w domu emeryta to praca z powołaniem i wielkim sercem.

Publikację przygotował Dom Opieki Legionowo – profesjonalna opieka na najwyższym poziomie.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *