Poradniki

Przedłuż żywotność baterii do aparatów słuchowych

headerAparat słuchowy to niewielkie urządzenie, znacznie ułatwiające funkcjonowanie osobom z niedosłuchem. Jest też niezwykle delikatne, wszak zastępuje nam uszy! Dlatego ze szczególną ostrożnością powinniśmy podchodzić do jego pielęgnacji i użytkowania. Tyczy się to również baterii, która jest małym, ale niezwykle ważnym elementem aparatu. Jest jednym z czynników jego poprawnego funkcjonowania. Wpływa również na jakość słyszenia.

Każdy aparat słuchowy ma określony typ baterii, aby mógł poprawnie działać. Podział jest dość prosty i wystarczy, że zapamiętamy kolor, jakim oznaczona jest nasza bateria. Oznaczeniem kolorystycznym możemy posługiwać się w sklepie i każdy sprzedawca powinien wiedzieć, czego potrzebujemy. Dodatkowo, każdy rodzaj baterii ma przyporządkowany swój numer: 10, 13, 312 i 675.

Czas pracy baterii

Jest zróżnicowany, w zależności od jej typu. Najkrócej pracują baterie najmniejszych urządzeń, typu 10 (wewnątrzkanałowych i wewnątrzusznych) od 4 do 5 dni. Większość aparatów słuchowych dostępnych w Polsce działa przy użyciu baterii 13. Czas jej pracy to około 2-3 tygodnie. Co zrobić, aby nasza bateria działała jak najdłużej, a nasz aparat był sprawny?

12 wskazówek, jak przedłużyć żywotność baterii

 1. Zawsze kupuj baterie dedykowane do Twojego aparatu. W aparatach słuchowych nowej generacji stosowane są baterie cynkowo-powietrzne. Nie zamieniaj ich na litowe, srebrowe, czy miedziane- takie jak na przykład są stosowane w zegarkach. Baterie cynkowo- powietrzne mają unikalne i specyficzne właściwości, które zapewniają właściwe funkcjonowanie naszego sprzętu.

 2. Jeśli nie używasz aparatu dłuższy czas, wyjmij z niego baterię.

 3. Odkładając aparat na noc, wyłącz go.

 4. Dbaj o właściwe przechowywanie aparatu i baterii. Urządzenia te nie lubią wilgoci oraz ekstremalnych temperatur. Aparat najlepiej jest trzymać w specjalnym pudełku, w temperaturze pokojowej. Niezalecane jest zostawianie urządzenia w łazience lub w nasłonecznionym miejscu.

 5. W lecie pocimy się, w zimie narażamy nasz sprzęt na dużą wilgotność. Pamiętaj o regularnym i delikatnym osuszaniu aparatu oraz baterii.

 6. Przed wymianą baterii wymyj ręce. Brudna bateria może wpłynąć na jakość słyszenia.

 7. Raz na jakiś czas czyść przewody, którymi bateria jest połączona z aparatem. Brudne przewody mogą powodować trzaski lub szumy.

 8. Po usunięciu plomby z baterii, pozostaw ją na kilka minut. Dzięki temu powietrze dotrze do baterii i aktywuje ją.

 9. Nie usuwaj plomby z baterii, jeśli nie zamierzasz jej używać w danym momencie. Z plombą bateria może leżeć nawet kilka lat, bez utraty swoich właściwości. Po usunięciu, zaczyna automatycznie pracować.

 10. Pamiętaj o regularnej wymianie. Stare baterie mogą puchnąć. W najlepszym przypadku będziemy mieli problemy z usunięciem jej z aparatu, w najgorszym może się ona wylać.

 11. Noś ze sobą zapasowe baterie. Potrafią się one wyczerpywać nagle, dlatego bądź przygotowany na ich szybką wymianę.

 12. Nie trzymaj baterii w pobliżu metalowych przedmiotów, jak monety lub klucze.

Więcej tutaj: www.swiatsluchu24.pl/baterie-aparatow-sluchowych-wplywa-zywotnosc/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *