Poradniki

Przewlekłe zapalenie zatok – jak leczyć?

man-426985_640Niezależnie od wieku i stylu życia mogą nas dotknąć problemy z zatokami. Nawet lekka infekcja, delikatne przeziębienie może skutkować chorobą zatok. Charakterystyczny ból w środkowej czaszce, piekące oczy i zbierająca się w gardle wydzielina, powodują okropny dyskomfort uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Początkowo zapalenie zatok nie ma charakteru przewlekłego, może się przerodzić w chorobę przewlekłą, o ile nie jest prawidłowo leczone.

Przebieg przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekle zatkane zatoki i cieknący katar mogą pojawić się nie tylko przy przeziębieniu, grypie czy nawet sezonowej alergii. Ich przyczyną jest stan zapalny błon śluzowych nosa i zatok. Nawrotowe zapalenia prowadzą do choroby przewlekłej, której przyczyny mogą leżeć w zaburzonej drożności górnego układu oddechowego, uszkodzenia aparatu rzęskowo-śluzowego oraz w złym stanie migdałków, przy zapaleniu ucha.

Na zatoki wpływ mają również czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczone środowisko pracy i życia, niezdrowy styl życia oraz zaburzenia psychiczne, prowadzące do zaburzeń równowagi hormonalnej (nadmierny stres, stany lękowe, depresja).

Nieleczona choroba może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, takich jak zapalenie kości czaszki, a nawet zapalenia mózgu. Często pojawiają się również choroby oczu i powikłania oczodołowe. Dlatego przy zapaleniu zatok leczenie farmakologiczne jest niezbędne.

Przy chorobie przewlekłej należy odwiedzić laryngologa, który oceni stan zdrowia i zaplanuje najlepszy proces leczenia. Kuracja trwa nie mniej, niż 3 tygodnie i bazuje na antybiotykoterapii, przy której należy brać leki osłonowe i dbać o kondycję jelit i flory bakteryjnej organizmu. Leczenie polega również na niwelowaniu objawów stanu zapalnego i obrzęku śluzówki zatok.

Stosowane są leki na zatkany nos, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Miejscowo działające krople pomagają na rekonwalescencję dróg oddechowych i łagodzenie podrażnionych błon śluzowych.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok domowymi sposobami

Przewlekła choroba zatok jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego podstawą leczenia powinna być kuracja zaplanowana przez lekarza specjalistę. Domowymi sposobami możemy odpowiednio nawadniać i nawilżać gardło, błony śluzowe i nos.

Możemy wykonywać inhalacje bazując na izotonicznym roztworze soli fizjologicznej. Często przy zapaleniu zatok ulgę przynosi żucie gum miętowych lub stosowanie olejków miętowych.

Pamiętajmy, by nie lekceważyć objawów zapalenia zatok i leczyć się w pierwszym momencie pojawienia się choroby. Im szybciej zwalczymy infekcję, tym lepiej.

apteka-leki-logo

Partnerem artykułu jest: Apteka internetowa apteka-leki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *