Poradniki

Przyczyny i objawy kamicy nerkowej

nerki1Na kamicę nerkową składa się kilka schorzeń, jakie dotykają układ moczowy organizmu ludzkiego.

Mimo iż mają one podobne objawy, to jednak mają zupełnie inne przyczyny, które powinien uwzględnić lekarz w planowanym leczeniu i zalecanej diecie:
– kamica cystynowa,
– kamica fosforanowa,
– kamica szczawianowa,
– kamica moczanowa.
Nagromadzone kamienie nerkowe mogą utrudniać oddawanie moczu, doprowadzając w efekcie do stanu zapalnego układu moczowego, w tym do zaburzenia pracy nerek.

Kamica nerkowa – przyczyny powstawania

Kamica cystynowa jest efektem występowania w organizmie wady wrodzonej, polegającej na zaburzeniu wchłaniania cystyny, w efekcie czego, wraz z moczem, wydalana jest nadmierna ilość tego aminokwasu. Kiedy zostanie on wytrącony z moczu, przybiera formę kamieni, które zaburzają wydalanie przez cewkę moczową nadmiaru wody z organizmu.
Kamica fosforanowa jest najrzadziej występującym rodzajem kamicy nerkowej, spowodowanej nie do końca wyleczoną infekcją dróg moczowych. Zwykle jest ona wywołana przez szkodliwe działanie drobnoustrojów, powodujących zmianę odczynu moczu z kwaśnego na zasadowy. Nieprawidłowe PH w bardzo krótkim czasie doprowadza do odkładania się w nerkach złogów fosforanowych.
Kamica szczawianowa jest najczęściej występującym rodzajem kamicy nerkowej, powstającym w efekcie nadmiernego nagromadzania się szczawianów (występujących m. in. w szpinaku i szczawiu) w nerkach i układzie moczowym,
Kamica moczanowa jest odmianą choroby, która dotyka w głównej mierze ludzi młodych po trzydziestym roku życia i zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiety. Jej przyczyną jest nagromadzenie osadu z kwasu moczowego. Bardzo często borykają się z nią również osoby, chorujące na chłoniaka, białaczkę oraz schorzenia szpiku kostnego.

Kamica nerkowa – objawy

Kamica nerkowa w początkowym etapie rozwoju nie daje charakterystycznych objawów, które pozwalałyby w sposób jednoznaczny na postawienie diagnozy. Gdy choroba jest już bardziej zaawansowana, pojawiają się wyraźne objawy chorobowe, które powinny być natychmiastowym sygnałem alarmowym do kontaktu z lekarzem urologiem:
– ostry, promieniujący ból okolic lędźwiowego odcina kręgosłupa,
– ból przesuwający się od brzucha do krocza,
– utrzymujące się nudności i wymioty,
– wysoka gorączka i dreszcze,
– zastój moczu,
– bolesne oddawanie moczu,
– krwiomocz,
– kolka nerkowa, której niejednokrotnie towarzyszą omdlenia.
Ostatecznym potwierdzeniem diagnozy jest jednak dopiero wykonanie badania i wywiadu z pacjentem przez lekarza urologa, poparta analizą badania moczu, USG jamy brzusznej i urografią (badanie rentgenowskie dróg moczowych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *