Artykuły,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Przyczyny rozwoju nowotworów

Male Patient Having Consultation With Doctor In OfficeLepiej zapobiegać niż leczyć. Nie należy polemizować z tym stwierdzeniem, szczególnie gdy chodzi o choroby nowotworowe. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale mogą się one rozwijać przez wiele lat bez większych zmian w organizmie człowieka. Ludzka świadomość powinna jednak postawić sprawę zdrowia na pierwszym miejscu i pozwolić na regularne wizyty u onkologa.

Co to jest nowotwór?

Nowotwór powstaje, gdy komórki w naszym ciele tracą kontrolę nad podziałami. Warto również pamiętać, że nie każdy nowotwór jest złośliwy, ale każdy nowotwór złośliwy jest rakiem i wywodzi się z tkanki nabłonkowej. Natomiast sama nazwa „nowotwór” obejmuje ponad 100 chorób, które mogą dotyczyć prawie każdej części ciała. Najbardziej znanymi są: rak, chłoniak, mięsak i białaczka. Łatwiej jest leczyć nowotwory łagodne, które zwykle nie stanowią zagrożenia dla życia, ponieważ rozwijają się powoli i nie dają przerzutów. Na szczęście każdy z nas może przedwcześnie skutecznie zredukować ryzyko wystąpienia tej niezwykle podstępnej choroby.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: jakie są przyczyny powstawania nowotworów? Istnieje ich wiele typów, ale większość jest spowodowana uszkodzeniem komórek. Mogą one zachowywać się niewłaściwie, jeśli DNA zostanie zniszczone wskutek działania szkodliwej substancji chemicznej. Warto dbać o sprawny układ odpornościowy, ponieważ produkuje on zdrowe komórki, które są zdolne do zniszczenia komórek nowotworowych. Istnieje natomiast szereg czynników rakotwórczych, które przyczyniają się do wystąpienia nowotworu.

Tytoń i alkohol

Na pierwszym miejscu plasuje się palenie tytoniu. Statystyki są nieubłagane – wypalanie tylko czterech papierosów dziennie podnosi ryzyko zgonu z powodu zawału serca lub raka płuc aż trzykrotnie. Nie mniejszy problem stanowi również bierne palenie, które zwiększa zagrożenie zachorowania na nowotwór o jedną czwartą. Szacuje się, że wśród osób, które zrezygnowały z tego nałogu po dwóch latach znacznie spada ryzyko choroby, po 10 latach jest już o połowę mniejsze, a po ok. 20 jest takie samo, jak u osób, które nigdy wcześniej nie paliły.

Paleniu tytoniu często towarzyszy spożywanie alkoholu. Nałóg ten przyczynia się do powstawania raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet. Ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu, dlatego należy pamiętać, że bezpieczna dawka tego płynu dla kobiet to kieliszek wina, szklanka piwa lub mały kieliszek mocnego alkoholu. W przypadku mężczyzn dopuszczalne jest dwukrotnie większe dzienne spożycie.

Dieta i negatywne emocje

W przypadku profilaktyki należy dbać o zdrową dietę, ponieważ niewłaściwy sposób odżywiania jest przyczyną ok. 30% zachorowań na nowotwór. Posiłki spożywane każdego dnia powinny być odpowiednio zbilansowane. Szczupła sylwetka pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, dlatego należy uważać, aby nasze BMI nie przekraczało 25 km/m2. Przyrost masy ciała może być przyczyną raka okrężnicy, piersi, trzonu macicy, gruczolaka przełyku, nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego.

Badania potwierdzają, że do rozwoju nowotworów przyczyniają się również negatywne emocje. Brak miłości, szacunku do siebie, głęboki stres, frustracje, tłumienie uczuć. Jak powszechnie wiadomo „w zdrowym ciele zdrowy duch”, dlatego stan zdrowia jest nierozerwalnie powiązany z naszym samopoczuciem. Każdego dnia należy zatem dbać nie tylko z zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Równowaga emocjonalna zapewnia poczucie zadowolenia z życia i wyzwala dodatkowe pokłady energii.

Warto udać się na profilaktyczną wizytę u onkologa. Lepiej poznać zasady działania, które zapobiegają wystąpienia ryzyka choroby i dołożyć starań, aby żyć w szczęściu i zdrowiu. Doskonałe warunki, wsparcie i ogromną wiedzę doświadczonych lekarzy specjalistów zapewniają Specjalistyczne Gabinety Lekarskie Sofimed, które oferują profesjonalne badania przy pomocy najnowszych sprzętów medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *