Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

121142145Wizyta u dentysty nie jest niczym strasznym, jednak warto zrobić niektóre rzeczy, zanim przekroczy się próg gabinetu stomatologicznego. To ułatwi i usprawni dentyście jego pracę, a Ty będziesz cieszyć się efektami, o jakich marzyłeś.

Zadbaj o higienę jamy ustnej

To warunek konieczny. Wyszczotkuj dokładnie zęby i przestrzenie międzyzębowe, umyj język tylną stroną szczoteczki oraz skorzystaj z nici dentystycznych. Aby zapewnić maksymalnie świeży oddech, przepłucz jamę ustną specjalnym płynem. Te czynności wykonaj najlepiej zaraz przed wyjściem z domu, abyś nie miał potrzeby zjedzenia czegoś między myciem, a wizytą. Pamiętaj, że po szczotkowaniu możesz pić jedynie wodę!

Przygotuj informacje o swoim stanie zdrowia

Jeśli wybierasz się do konkretnego dentysty pierwszy raz, potrzebna będzie dokumentacja Twoich chorób związanych z jamą ustną, np. zdjęcia RTG czy opisy różnych badań. Ułatwi to kontynuację leczenia stomatologicznego i dopasowanie czynności do Twojego obecnego stanu. Zadbaj o przeniesienie lub odbiór tych materiałów z poprzedniego gabinetu odpowiednio wcześniej, by nie przesuwać nadchodzącej wizyty.

Może być też tak, że w gabinecie, w którym jesteś po raz pierwszy, dentysta może poprosić Cię o wypełnienie karty pacjenta w formie ankiety. Zawiera podstawowe informacje na temat Twojego zdrowia, które pomogą dentyście jeszcze szybciej ocenić jego stan i dobrać odpowiednie leczenie.

Postaraj się spisać albo zapamiętać wszystkie dolegliwości, by przekazać je dentyście. Skup się na szczegółach i konkretach.

Zorganizuj plan dnia tak, aby się nie spóźnić na wizytę

Lepiej być wcześniej i poczekać na swoją kolej, niż przyjechać za późno i ryzykować „wypadnięciem” z kolejki. Dlatego najrozsądniej pojawić się w gabinecie minimum na 10 minut przed umówioną wizytą. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta, będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby poznać nowe miejsce i personel medyczny i poczuć się swobodniej.

Zabierz ze sobą dowód osobisty lub kartę NFZ

W zależności od tego, czy wybierasz się na wizytę prywatnie czy też nie. W każdym razie dowód osobisty będzie potrzebny do spisania numeru PESEL lub potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego – zwłaszcza podczas pierwszej wizyty.

Jak często odwiedzać dentystę?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: na pewno nie tylko wtedy, kiedy boli! Chodzi o to, by do tego bólu nie dopuścić, dlatego ważna jest profilaktyka. Chodź na wizyty kontrolne, które wykażą, czy z Twoim uzębieniem wszystko w porządku? Jak często? Regularnie, raz na pół roku.

Zostaw odpowiedź

Twój email nie będzie nigdzie publikowany.

Możesz używać znaczników HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>