Artykuły,  Poradniki

Przywróć młodość swojemu spojrzeniu

Kult wiecznej młodości i związanej z nim atrakcyjności jest charakterystyczny dla czasów w których żyjemy. Jednak sam wygląd zewnętrzny, który jest naszą wizytówką, to za mało, by cieszyć się całym spektrum przywilejów młodości. Gdyby tak jeszcze możliwe było przywrócenie czystego, ostrego widzenia oraz tego młodzieńczego blasku w oku… Okazuje się, że współczesna medycyna znalazła i na to sposób.

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, co oznacza dość znaczący przyrost chorób związanych z wiekiem i postępującymi symptomami starzenia się naszych organizmów. Choć jesteśmy w stanie wiele zainwestować, aby dzięki odpowiednim zabiegom medycyny estetycznej walczyć z oznakami upływającego czasu, to jednak pewne obszary związane z funkcjonowaniem naszego ciała przez dłuższy czas pozostawały poza zasięgiem skalpela czy lasera. Jednym z takich obszarów jeszcze do niedawna pozostawały nasze … oczy. Mogliśmy walczyć z „kurzymi łapkami”, czy z cieniami pod oczami wieloma dostępnymi metodami, ale nasz osłabiony i pogarszający się z wiekiem wzrok, mógł z łatwością zdradzić naszą prawdziwą datę urodzenia. Wystarczy chwila, by ktoś zauważył jak mrużymy oczy żeby dostrzec numer nadjeżdżającego autobusu, czy jak dyskretnie według nas sięgamy po okulary gdy kelner podaje nam menu w restauracji.

Jeśli nie okulary to co?

Wszystkie objawy zarówno krótkowzroczności jak i starczowzroczności (czyli prezbiopii – pogorszenia widzenia z bliskiej odległości) powodują konieczność korekcji okularowej lub… przeprowadzenia odpowiednio dobranego przez lekarza okulistę zabiegu. Jeśli mamy zaćmę, możemy zdecydować się na zabieg jej usunięcia oraz wszczepienia wewnątrzgałkowych soczewek zaawansowanych technologicznie, które dodatkowo skorygują krótkowzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. Zastosowanie tego typu soczewek, pozwala cieszyć się dobrym wzrokiem jak za czasów młodości, bez konieczności używania okularów do bliży lub dali. Soczewki te, zawierają specjalny filtr, który zabezpiecza wnętrze oka przez niekorzystnym działaniem światła ultrafioletowego i niebieskiego, co w istotny sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej(AMD), które również często pojawia się z wiekiem. Soczewki zaawansowane technologicznie mają tą przewagę nad zabiegami laserowymi, że dodatkowo chronią pacjenta przed zaćmą w przyszłości, co ma niebagatelne znaczenie w obliczu faktu, że aż 27 milionów ludzi na całym świecie cierpi na zaćmę, z czego w Polsce choruje na nią ok. 800 tys. Można powiedzieć, że jest to choroba nieuchronna (szczególnie u osób po 60 roku życia, choć rośnie liczba coraz młodszych osób chorujących na zaćmę), związana z wiekiem, a nieleczona może prowadzić do ślepoty.

Soczewki wewnątrzgałkowe – komfort dla pacjenta

Najnowszą i najskuteczniejszą techniką usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękami i wszczepienie soczewek wewnątrzgałkowych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 20 min. Poprawa widzenia następuje już po kilku dniach od zabiegu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek, produkowanych przez firmę Alcon z wysokiej jakości materiału akrylowo hydrofobowego, posiadającego biozgodność z tkankami oka oraz dobrze przylegającego do torebki soczewki, co m.in. minimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych. W celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, pacjent przechodzi specjalistyczne badania kwalifikacyjne. W przeciągu tygodnia od ich zakończenia wykonywany jest zabieg. Poddanie się takiemu zabiegowi daje możliwość osobom chorującym na zaćmę rozpoczęcia nowego etapu życia, zwiększenia komfortu życia i cieszenia się doskonałym wzrokiem jak za czasów młodości.

Więcej informacji o wieloogniskowych soczewkach zaawansowanych technologicznie można znaleźć na stronie: http://www.odzyskajwzrok.pl/

Propozycje działań dodatkowych dla Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór:

  1. Organizacja konkursu „Twój idealny sposób na relaks” we współpracy z wybranym magazynem zdrowotnym (Żyj zdrowo i aktywnie, Samo zdrowie, Zdrowie, Zwierciadło). Zadaniem konkursowym będzie opisanie tytułowego sposobu na relaks. Główna nagroda, to tygodniowy pobyt dla dwóch osób w ośrodku Nowy Dwór.

  1. Organizacja konkursu „Polska jakiej nie znacie” we współpracy z wybranym portalem turystycznym. Zadaniem konkursowym będzie przesłanie zdjęcia przedstawiającego mało znane malownicze miejsca w Polsce. Główna nagroda, to weekendowy pobyt dla dwóch osób w ośrodku Nowy Dwór.

  1. Organizacja kuligu dla dzieci z Fundacji Dom w Łodzi (www.domwlodzi.org). Wygenerowanie w prasie lokalnej (mamawlodzi.pl, Gazeta Wyborcza Łódź) publikacji dotyczącej kuligu.

  1. Organizacja I Ogólnopolskiego Zlotu Ornitologów Fotografów we współpracy z magazynem Digital Foto Video oraz należącym do niego portalem dfv.pl. Warsztaty przyjmą formę wymiany doświadczeń oraz pracy w plenerze na terenie malowniczego starorzecza rzeki Rawki.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *