Poradniki

Ratunek dla zęba – leczenie kanałowe w mikroskopie

Silny ból lub duży ubytek spowodowany rozwojem próchnicy nie muszą zwiastować ekstrakcji zęba. W wielu przypadkach uratować może go leczenie kanałowe, w którego trakcie usuwa się zainfekowaną tkankę, a następnie wypełnia ząb, by nadal mógł spełniać swoją funkcję. Jakie są wskazania do przeprowadzenia leczenia endodontycznego i jak ono przebiega?

Wskazania do leczenia kanałowego

Najczęściej decyzja o podjęciu leczenia kanałowego zapada po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i jednego z testów: test nawiercania – nawiercenie zębiny umożliwiające sprawdzenie żywości tkanki; test opłukiwania – pionowe opłukiwanie zęba pozwalające stwierdzić, czy zapalenie objęło okołowierzchołkowe tkanki; test termiczny – sprawdzenie jak ząb reaguje na ciepło i zimno. Czasem, gdy objawy nie dają jednoznacznej odpowiedzi, wykonuje się jeszcze zdjęcie RTG.

A jeśli o symptomach mowa to do tych, które wskazują na konieczność wdrożenia leczenia endodontycznego, należą: silny ból, który wzmaga się wieczorem lub w nocy albo nasila się podczas dotyku czy płukania jamy ustnej, bolesność pojawiająca się pod wpływem ciepła (np. przy piciu gorącej kawy), a także widoczne zmiany chorobowe albo obrzęk. Wystąpienie przynajmniej jednego z nich powinno skłonić cię do jak najszybszej wizyty u stomatologa.

Przebieg leczenia kanałowego w mikroskopie

leczene-kanalowe-w-mikroskopie

W coraz większej liczbie gabinetów stomatologicznych realizuje się leczenie kanałowe w mikroskopie. Przebiega ono tak samo jak tradycyjne, z tym że na pewnym etapie korzysta się z mikroskopu, który pozwala dokładniej obejrzeć wnętrze zęba. Rozwiązanie podwyższa skuteczność leczenia, zwiększa precyzję działań i pozwala ratować zęby, które w innym wypadku wymagałyby usunięcia. Metoda sprawdza się w szczególności, gdy ząb ma nietypową budowę, zakrzywione korzenie lub wąskie kanały. Użycie specjalistycznego sprzętu staje się też nieodzowne, jeśli podczas poprzedniego leczenia kanały nie zostały odpowiednio uzupełnione lub znajduje się w nich część złamanego narzędzia.

Leczenie kanałowe w mikroskopie odbywa się w kilku etapach. Najpierw stomatolog izoluje ząb, otwiera go i usuwa zainfekowaną miazgę. Następnie przystępuje do opracowania jego ścianek i oczyszczenia oraz poszerzenia kanałów korzeniowych. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu wnętrza zęba w mikroskopie może to zrobić bardzo starannie. Kolejny krok stanowi przepłukanie zęba specjalnymi preparatami chemicznymi neutralizującymi bakterie i toksyny, osuszenie go i wypełnienie kanałów gorącą gutaperką. Zabieg kończy odbudowa materiałem kompozytowym lub koroną.

Pamiętaj, że rozległy ubytek nie musi wiązać się z usunięciem zęba. Jeśli dentysta rekomenduje takie właśnie rozwiązanie, skonsultuj się z innym. Może bowiem okazać się, że da się go całkowicie wyleczyć kanałowo i w pełni zachować jego funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *