Poradniki

Regularne wizyty u stomatologa: dlaczego są one konieczne?

zahnreinigung-1514693_1280Statystyki na temat stanu uzębienia Polaków są jednoznaczne: pod tym względem nasze społeczeństwo znajduje się na szarym końcu listy, zrzeszającej państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Według szacunków aż ponad 90 procent dorosłych Polaków cierpi na mniej lub bardziej zaawansowaną postać choroby próchniczej zębów. U aż 80 procent próchnica dotyczy więcej, niż jednego zęba. Jednocześnie, próchnicę ma ponad 60 procent członków polskiego społeczeństwa w wieku do 25 lat.

Niestety, statystyki obrazujące poziom społecznej wiedzy na temat szeroko rozumianej stomatologii, sposobów profilaktyki chorób zębów czy pożytków z regularnego badania zębów wcale nie wyglądają bardziej optymistycznie. W naszym spoleczeństwie wciąż domiuje postawa, zgodnie z którą choroby zębów i/lub przyzębia to problem o charakterze przede wszystkim estetycznym, z tytułu czego leczenie warto podejmować jedynie wtedy, gdy nasze zęby zaczynają wyglądać naprawdę bardzo źle, albo po prostu wówczas, gdy nie jesteśmy już w stanie dłużej wytrzymać bólu. Lekarz stomatolog jest więc traktowany jako ktoś w rodzaju „strażaka”, kogo wzywa się dopiero wtedy, gdy sytuacja jest naprawdę zła i trudna do powstrzymania. Tymczasem, nieleczona próchnica a także sam brak regularnych wizyt u lekarza specjalisty stomatologa może stanowić przyczynę problemów o wiele poważniejszych, niż tylko względy estetyczne.

Regularne wizyty u stomatologa: dlaczego są one konieczne?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że choroba próchnicza zębów bynajmniej nie jest stanem zapalnym, którego zasięg ogranicza się tylko i wyłącznie do jamy ustnej. To prawda, że najczęstszymi konsekwencjami próchnicy są częstsze infekcje jamy ustnej i gardła, jednak warto pamiętać, że ząb, w którym rozwijają się procesy próchnicze, to prawdziwe siedlisko bakterie. Bakterie te zaś dzięki umiejscowieniu swojego źródła(jama ustna) mają wyjątkowo dogodny dostęp do wielu innych organów naszego ciała. Z tego powodu, do konsekwencji choroby prochniczej mogą zaliczać się również takie choroby, jak zapalenie żołądka, infekcje przełyku, a nawet zapalenie osierdzia.

Kolejny powód, dla którego należy regularnie odwiedzać takie miejsca, jak gabinet czy klinika stomatologiczna, to oczywiście profilaktyka chorób nowotworowych jamy ustnej i gardła. Statystyki dowodzą, że liczba tego rodzaju nowotworów z każdym rokiem staje się coraz większa, również wśród osób młodych. Odpowiedzialne za to są między innymi alkohol i papierosy, ale także niektóre szczepy wirusa HPV, którym możemy zarazić się na przykład podczas seksu oralnego.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *