Wiadomości medyczne

Reumatologia – jedna z najbardziej wymagających dziedzin medycyny

rheumatologyOsoby pracujące w poradniach reumatologicznych są zgodne – leczenie pacjentów w realnym świecie jest znacznie bardziej skomplikowane i złożone, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Nie wynika to jedynie z szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii, ale także z narastającej ilości chorób i zaburzeń, które do niedawna nie były aż tak powszechne.

Dodatkowym problemem jest również podejście pacjentów. Lekarze z emc-sa.pl przybliżą nam wyzwana, przed jakimi stoi reumatologia.

Drużyna Świat

Kliniczne i naukowe programy ogólnoświatowe są kluczowym elementem szkolenia reumatologii. Doświadczony reumatolog rozumie więcej niż tylko fakty i liczby, zdaje sobie sprawę z zawiłości choroby i do każdego pacjenta podchodzi w indywidualny sposób. Do pełnego zrozumienia różnorodności chorób reumatycznych niezbędna jest ciągła wymiana doświadczeń między wieloma poradniami reumatycznymi na całym świecie. Dzięki temu łatwiej zrozumieć przyczyny pojawiania się jednego schorzenia w danym środowisku i wczesnego reagowania na rozwój choroby.

Wzrastająca ignorancja pacjentów

W przeciągu kilkunastu lat nastąpiła znaczna zmiana stylu życia. Teraz chcemy, aby wszystko działo się szybko, nie mamy czasu na długie badania, ponieważ ciągle stoimy w obliczu wyzwań – czy to w pracy, szkole lub domu. Chcemy skorzystać jedynie z takich farmakologicznych i alternatywnych metod leczenia, które dopasują się do naszego życia. Często nie wyobrażamy sobie tego, że bolące kolano może być objawem naprawdę groźnej choroby, a kilka dni spędzonych w poradni reumatologicznej na badaniach traktujemy jak największą karę. Dodatkowo niewielu z nas rozumie, że własne zdrowie jest ważniejsze od czegokolwiek innego.

Niewystarczająca polityka prozdrowotna

„Nie można winić pacjentów za to, że nie mają czasu zadbać o swoje zdrowie, skoro spędzają w pracy większą część swojego życia” – mówią eksperci z emc-sa.pl. Można uznać, że jesteśmy społeczeństwem materialistów, ale to nieprawda – pracujemy dużo, ponieważ nie mamy wyjścia. W przeciwnym razie spora większość z nas nie mogłaby pozwolić sobie na godne życie. W naszym kraju funkcjonuje wiele kampanii społecznych, jedne są lepsze, inne gorsze, jednak bardzo rzadko można natknąć się na taką, która w faktyczny sposób zmuszałaby Polaków do tego, by na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o sobie. Służba zdrowia nie cieszy się dobrą renomą i na fali tego negatywnego podejścia tracą wszyscy – chorzy, lekarze, państwo. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych normalnym jest, że przy każdym niepokojącym objawie czy zmianą w funkcjonowaniu organizmu należy skonsultować się ze specjalistą. W mentalności wielu Polaków wizyta u lekarza jest ostatecznością, a nie początkiem leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *