Zdrowie i Uroda

Rodzaje aparatów ortodontycznych – trendy, ceny, specyfikacje

Zniwelowanie wad uzębienia i zgryzu pozwala podnieść pewność siebie. Obecnie wiele osób w rożnym wieku, decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Oferta aparatów jest naprawdę bogata, przez co można idealnie dobrać mechanizm ortodontyczny do potrzeb pacjenta

Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla Ciebie

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

  • Aparaty ruchome
  • Aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi
  • Aparaty ortodontyczne lingwalne
  • Aparaty ortodontyczne przeźroczyste Clear-Aligner
  • Aparaty ortodontyczne bezligaturowe

Sprawdź poniżej czym wyróżniają się powyższe rodzaje aparatów ortodontycznych,

Aparat ruchomy – dla kogo najlepszy?

Jednym z rodzajów aparatów jest mechanizm ruchomy. Charakteryzuje się tym, że można go wyjąć w dowolnym momencie. Takie leczenie stosuje się najczęściej u dzieci, które posiadają jeszcze zęby mleczne (w wieku 4-11 lat). Efekty prostowania zgryzu zależą od sumienności pacjenta. Zaleca się noszenie aparatu regularnie po kilka godzin dziennie. Aparat ruchomy nadaje się do niwelowania jedynie niewielkich wad uzębienia. Nie jest on w stanie obracać ani przesuwać zębów. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów, konieczne jest założenie aparatu stałego. Koszt aparatu zdejmowanego waha się między 500, a 1 000 zł.

Aparaty stałe – charakterystyka

Stałe aparaty ortodontyczne stosuje się u pacjentów od 13 roku życia. Zwykły stały aparat składa się z kosteczek (metalowych, porcelanowych, kompozytowych lub kryształowych), pierścieni albo/i łuków (metalowych, powlekanych teflonem lub silikonem). Przykleja się je na zewnętrznej stronie zębów. Aparaty metalowe są najbardziej widoczne, co za tym idzie – najtańsze (około 1 500 – 2 000 zł za łuk). Ceramiczne i kryształowe mechanizmy są zbliżone barwą do naturalnego koloru zębów. Ich cena sięga 6 000 zł za dwa łuki. W przypadku aparatów stałych konieczne są regularne wizyty kontrolne co 4-6 tygodni. Każda z nich jest płatna (100-300 zł).

Innym rodzajem aparatów stałych jest aparat lingwalny – językowy. Zamki montuje się od wewnątrz, przez co aparat jest zupełnie niewidoczny. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą ukryć fakt leczenia ortodontycznego. Trzeba jednak wspomnieć, że istnieją konkretne przeciwwskazania do zakładania aparatu lingwalnego. Zalicza się do nich choroby przyzębia, zbyt niska część koronowa zęba lub niedostateczna higiena jamy ustnej. Z racji umiejscowienia zamków, aparat powoduje przejściowe problemy z mową, nierzadko konieczna jest wizyta u logopedy. Zaawansowane techniki ortodoncji pozwalają obecnie na komputerowe projektowanie zamków, specjalnie dla danego pacjenta. Koszt aparatu lingwalnego waha się w granicach 8-15 000 zł za dwa łuki. Należy doliczyć dodatkowo koszty wizyt kontrolnych.

Przezroczyste nakładki

Alternatywą dla opisanych wcześniej aparatów jest aparat Invisaling. Są to przezroczyste nakładki ściśle okalające zęby. Wymienia się je co 2 tygodnie. Jest to skuteczna metoda leczenia jedynie w przypadku niewielkich wad zgryzu. Nakładki zdejmuje się na czas jedzenia i mycia zębów, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Przez możliwość zdejmowania aparatu, czas leczenia jest dłuższy, niż przy mechanizmach stałych. Często wydłużanie się okresu noszenia nakładek wynika z niesumienności pacjenta. Cena aparatu wraz z wizytami kontrolnymi wynosi 10-19 000zł.

Aparaty ortodontyczne są najskuteczniejszą metodą leczenia wad uzębienia. Trzeba jednak liczyć się z dosyć wysokimi kosztami usługi. Długość noszenia aparatu zależy od stopnia zaawansowania wady. Przy aparatach stałych czas leczenia wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. U dorosłych okres noszenia aparatu jest dłuższy niż u dzieci, bo kości zębów są znacznie twardsze. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, pacjent zobowiązany jest wyleczyć wszystkie ubytki w uzębieniu. Pierwsza wizyta u ortodonty opiera się na rozpoznaniu problemu i dobraniu odpowiedniej dla pacjenta metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *