Kosmetyki

Rodzaje badań wykonywanych podczas oceny bezpieczeństwa kosmetyku

cosmetosafe.plNa rynku kosmetycznym każdego roku pojawia się mnóstwo nowych kosmetyków. Nim jednak na półki sklepowe, a następnie do naszych domów trafi jakikolwiek produkt z tej grupy, musi ów przejść cały szereg badań i testów, które składają się na ocenę bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Dokumencie decydującym o dopuszczeniu do obrotu.

Badania wykonywane na kosmetykach można ogólnie podzielić na dwie grupy. Obowiązkowe, pośród których znajdujemy badania regulowane prawem, czyli testy dermatologiczne, aplikacyjne, ocenę bezpieczeństwa oraz badania PAO. Te ostatnie dotyczą produktów kosmetycznych, których termin ważności został określony na więcej niż 30 miesięcy. Producenci kosmetyków muszą przeprowadzać badania przed zatwierdzeniem receptury kosmetyku, w trakcie produkcji, a także po jej zakończeniu. Wykonuje się badania mikrobiologiczne receptury oraz surowców, a także badania fizykochemiczne. Testy lepkości, stabilności w czasie czy też zawartości poszczególnych składników.

Na gotowej recepturze kosmetyków przeprowadza się testy dermatologiczne – Patch test. Mają ów na celu wykrycie alergii kontaktowej na różnego rodzaju związki. Niekiedy dodatkowo przeprowadza się tak zwane badania drażniące.

Badania aplikacyjne przeprowadzane są na grupie probantów, którzy przez kilkanaście bądź kilkadziesiąt dni testuję dany produkt kosmetyczny. Jego stosowania w warunkach domowych pozwala na określenie pozytywnych i negatywnych skutków działania, a ponadto uwzględnione zostają wszystkie czynniki zewnętrzne oraz środowiskowe.

Przeprowadza się także badanie czystości mikrobiologicznej kosmetyków, na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określa szczegółowo, jakie testy, dla jakiej grupy kosmetyków winny zostać przeprowadzone.

Pośród testów przeprowadza się między innymi testy fizykochemiczne, jak i testy na zawartość zanieczyszczeń, przede wszystkim metali ciężkich.

Artykuł napisany na podstawie informacji ze strony http://www.cosmetosafe.pl/

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *