Zdrowie i Uroda

Roztocza – niewidoczni nieprzyjaciele

Objawy alergii na roztocza dotykają aż 6 milionów Polaków! To alarmująca liczba podawana przez specjalistów – jeśli męczy Cię katar i uczucie zatkanego nosa, zwłaszcza o poranku, jeśli masz kaszel niewiadomego pochodzenia, często boli Cię głowa i narzekasz na ogólne złe samopoczucie – możesz być jedną z tych osób…

A cóż to takiego?

Roztocza to małe, mikroskopijnych rozmiarów  pajęczaki, które żyją głównie w pościeli , zasłonach, książkach i…. kurzu. Żywią się naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Najlepsze  warunki do ich rozwoju to dostępność pokarmu, wilgotność oraz wysoka  temperatura powietrza.  Czas jesieni  i zimy, kiedy dogrzewamy nasze mieszkania i rzadziej niż latem je wietrzymy sprzyja większemu  występowaniu naszych reakcji alergicznych na roztocza. Mimo obiegowej nazwie „alergia na roztocza”, tak naprawdę  uczulają nas nie same roztocza, ale ich odchody o mikrometrowych rozmiarach. Miesięcznie roztocze jest w stanie „wyprodukować” nawet 50 razy więcej odchodów niż liczy masa jego ciała! Nawet gdy zimą liczebność samych roztoczy spada, z racji zmniejszonej wilgotności  i niższej temperatury powietrza na zewnątrz,  ich odchody pozostają, a ruch powietrza wywołany ogrzewaniem pomieszczeń unosi je do góry  – atak ze zdwojoną siłą mamy jak w banku. Dołóżmy do tego częstsze przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych i już mamy przepis na skumulowane objawy alergii.

 Objawy alergii to najczęściej:

 

 • nieżyt nosa i katar
 • kichanie
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu
 • świąd nosa
 • duszności i świszczący oddech – często pojawiają się w silnych reakcjach alergicznych, są początkami astmy.
 • senność
 • uczucie zmęczenia
 • bóle głowy

 

Alergii na roztocza nie należy bagatelizować! – przewlekła alergia może doprowadzić do atopowego zapalenia skóry lub do pojawienia się astmy oskrzelowej!

 

I co dalej?

Nie musimy być jednak całkowicie bezbronni wobec roztoczy. Przy zachowaniu wzmożonej czujności i zintensyfikowaniu sprzątania i wietrzenia – możemy zminimalizować ich zły wpływ na nasze zdrowie. Kilka rad, jak walczyć z roztoczami:

 • Należy używać syntetycznej i antyalergicznej pościeli.
 • Dodatkowym sposobem będzie rezygnacja w domu z dywanów i wykładzin
 • Odpowiednio niska temperatura w pokoju (poniżej 20 st.) utrudnia roztoczom rozmnażanie i funkcjonowanie. Ważne jest aby codziennie wietrzyć pokój
 • Należy zapobiegać osadzaniu się kurzu, przynajmniej na ogólnodostępnych powierzchniach
 • Odkurzanie pokoju i łóżka powinno się przeprowadzać raz w tygodniu
 • Przedmioty zbierające kurz takie jak książki czy odzież powinno się trzymać w zamkniętych szafkach
 • Do prania, czyszczenia podłóg i mebli powinno się stosować środki roztoczobójcze
 • W okresie letnim ważne jest aby wietrzyć pościel

 

Broń w dłoń!

Aby uzbroić się w mocne oręże przeciwko roztoczom, specjaliści zalecają stosowanie środków antyroztoczowych do sprzątania – ich wybór na rynku jest ogromny! Jednak należy mieć na uwadze, ze tak naprawdę nie chodzi tylko o zabicie roztoczy – lecz o zminimalizowanie i zneutralizowanie  szkodliwego działania ich odchodów, które są głównym czynnikiem alergennym. Ważne jest także, w dobie wszechobecnej chemii,  aby stosować preparat całkowicie pozbawiony składników chemicznych, działający naturalnie i skutecznie.

 

Jak działa spray na roztocza kurzu Acarix?

Acarix nie jest preparatem biobójczym i nie ma za zadanie zabijać, czy odstraszać roztoczy, gdyż to nie eliminuje problemu. Związki alergizujące martwe tkanki roztoczy oraz ich odchody nadal pozostaną w naszym otoczeniu i będą uczulać. Aktywna substancja w Acarix pozbawia właściwości uczulających tkanki i białka odchodów roztoczy i sprawia, że nie wywołują one odpowiedzi alergicznej w organizmie człowieka. Produkty z serii Acarix są całkowicie naturalne, nie zawierają akarycydu, benzoesanu benzylu, kwasu taninowego, nie zawieraj a gazów pędnych a  podczas aplikacji nie podrażniają i nie wydzielają uciążliwego zapachu. Nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń bądź odkurzania bezpośrednio po aplikacji. Acarix może być stosowany wielokrotnie i działa do sześciu miesięcy po jednorazowej aplikacji.

 

 

 

 

*Przygotowując artykuł korzystaliśmy z informacji o roztoczach zawartych na stronach: acarix.pl ,zdrowie.gazeta.pl oraz polki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *