Poradniki

Jakie są możliwości leczenia bardzo uszkodzonych zębów?

tooth-2874551_1280Jakie są możliwości leczenia bardzo uszkodzonych zębów?

Czy współcześnie oferowane usługi stomatologiczne są w stanie zagwarantować skuteczne leczenie?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Kanałowe leczenie zębów jest zabiegiem umożliwiającym zachowanie swoich zębów, nawet zniszczonych. Celem zabiegu już pozbycie się chorej miazgi zęba z kanałów. Najpierw dentysta oczyszcza ząb zaatakowany przez próchnicę. Koniecznie jest usunięcie miazgi znajdującej się w środku zęba. Następnie wypełnia się kanały zębowe odpowiednim materiałem. Przed leczeniem niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli na ocenę stanu zęba i umożliwi zaplanowanie procesu zabiegu. Cały proces leczenia kanałowego może odbywać się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, aby zniwelować ból oraz nieprzyjemne uczucie związane z wypełnianiem przestrzeni kanałowych. Współczesne metody pozwalają na wykonanie leczenia kanałowego w ramach jednej wizyty, jednak zależy to od stopnia złożoności indywidualnego problemu pacjenta. Po zabiegu również wykonuje się zdjęcie RTG, dzięki któremu możliwa jest ocena czy kanały zostały prawidłowo oczyszczone i wypełnione. Końcową fazą kuracji zęba jest jego odbudowa. Przy dużych, rozległych zniszczeniach zaleca się wykonanie korony protetycznej lub wkładu z włókna szklanego. Decyzję podejmuje najczęściej pacjent w zależności od jego możliwości finansowych.

Ryzyko leczenia mocno uszkodzonych stanem chorobowym zębów

Leczenie kanałowe może nastręczać wiele problemów. Polega na fachowym rozpoznaniu liczby kanałów oraz długości. Narzędzia stomatologiczne utknięte w kanałach są bardzo częstym zdarzeniem. Konieczność stosowania bardzo cienkich narzędzi przy skomplikowanym dostępie do zębów w trakcie leczenie rodzi komplikacje. Nawet najlepsza klinika stomatologiczna, zatrudniająca najlepszych specjalistów w zakresu endodoncji może nie sprostać przy ratowaniu mocno uszkodzonych i dotkniętych stanem chorobowym: nieodwracalnym zapaleniem miazgi. Takie leczenie nie zagwarantuje braku ryzyka związanego z wystąpieniem ponownych komplikacji. Jest jednak mniej inwazyjne dla pacjenta niż implanty zębowe. Jest też jedyną alternatywą dla ekstrakcji zęba.

Implanty zębowe

Leczenie implantologiczne pozwala na odtworzenie zęba, kiedy konieczna jest jego ekstrakcja. Nie rodzi powikłań jak w przypadku leczenia kanałowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *