Artykuły

Schorzenia współistniejące w ortodoncji

Leczenie ortodontyczne przynosi efekty nie tylko w przypadku wad zgryzu, ale również różnego rodzaju schorzeń współistniejących. Nieprawidłowe ustawienie zębów może doprowadzić do destrukcji stawów skroniowo-żuchwowych, a także do chorób przyzębia i paradontozy. Ponadto nieleczone wady zgryzu skutkować mogą bruksizmem i starciem zębów, a braki zębowe nieodbudowane na czas mogą powodować wysunięcia, stłoczenia, przechylenia i rotację zębów.

Nieprawidłowości zgryzowe – dlaczego trzeba je leczyć?

Istniejące wady zgryzu oraz tzw. nawykowy zgryz często powodują ból oraz zaburzenia w ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych. Z powodu wieloletniego nieprawidłowego funkcjonowania stawów dochodzi do ich destrukcji, co skutkuje bólami głowy i karku. W takiej sytuacji leczenie ortodontyczne może skutecznie wyeliminować nieprawidłowości zgryzowe i przywrócić odpowiednie relacje stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki temu dolegliwości bólowe mogą znacznie się zmniejszyć lub zupełnie ustąpić.

Kolejnym częstym schorzeniem spowodowanym wadą zgryzu jest paradontoza. Wówczas należy przywrócić odpowiednie kontakty i relacje zębów, aby poprawić ich stabilność oraz stan przyzębia. Leczenie ortodontyczno-periodontologiczne najlepiej przeprowadzić w profesjonalnej klinice, np. ortolingwa.pl, gdzie skutecznie leczone są także takie schorzenia jak bruksizm powodujący destrukcję zębów i stawów skroniowo-żuchwowych.

Dlaczego trzeba uzupełniać braki zębowe?

W przypadku, gdy po utracie zębów, braki zębowe nie zostaną odbudowane w odpowiednim czasie, może dojść do sytuacji, gdy sąsiednie zęby w sposób samoistny przemieszczą się w stronę powstałych luk. Powoduje to wysunięcia, rotację i przechylenia zębów, co jest nie tylko problemem estetycznym – krzywe zęby prowadzą do wspomnianych wcześniej schorzeń współistniejących. Z tego właśnie względu zalecane jest jak najszybsze uzupełnienie braków implantami lub mostami protetycznymi. Leczenie ortodontyczne pozwala na ponowne uszeregowanie pozostałych zębów i odtworzenie miejsca na uzupełnienie braków w uzębieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *