Poradniki

Senior z wigorem

grandma-612016_640_Nie od dzisiaj wiemy, że aktywność fizyczna nie tylko poprawia naszą kondycję, ale daje nam również lepsze samopoczucie. To, czy byliśmy aktywni w młodych latach odbije się na tym, jakimi będziemy seniorami. Czy jednak osoba, która miała pracę siedzącą, a aktywność fizyczna była dla niej obca – nie ma szansy być aktywnym seniorem?

Oczywiście, że szansa zawsze jest. Ale trzeba coś zacząć robić, tu i teraz i nie czekać na poniedziałek.

Obecnie seniorzy mają dużo więcej możliwości i opcji, aniżeli kilkanaście lat temu. Bycie aktywnym nie oznacza, że musimy poświęcać kilkanaście godzin tygodniowo na męczące ćwiczenia, które nie zawsze jesteśmy w stanie wykonywać – z różnych przyczyn. Możemy równie dobrze wykorzystać w tym celu przeróżne codzienne czynności, które również zapewnią nam aktywność fizyczną i poprawią naszą kondycję i samopoczucie.

Czasami zdarza się, że aby dostać się do pobliskiego sklepu łapiemy tramwaj czy autobus, a to przecież tylko dwa przystanki. Czy nie lepiej byłoby, gdybyśmy wykorzystali to jako okazję do niedługiego, ale przyjemnego spaceru? Podczas spaceru również nasza kondycja poprawia się i pracuje większość naszych mięśni.

Dla tych, którzy lubią długie spacery bardzo fajnym rozwiązaniem będzie nordic walking. Jest to marsz, czy tez niektórzy nazywają tą dziedzinę sportu spacerem, do którego wykorzystujemy kijki. Z kijkami jest dużo prościej, a w dodatku lepiej. Dzięki temu pracują nasze mięśnie, ręce, nogi i poprawiamy wydolność układu oddechowego. Przyznać trzeba, że spacer nie jest aż tak męczący, aby było to niemożliwe do zrealizowania. Godzina dziennie zupełnie wystarczy.

Aktywność fizyczna to szczęście!

Podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej w naszym organizmie wydzielają się endorfiny. Endorfiny są hormonami, które popularnie nazywane są hormonami szczęścia. Odpowiadają one za dobre samopoczucie – co jak wiemy jest niesamowicie ważne.

W każdym większym mieście organizowane są różnego rodzaju aktywności fizyczne dla seniorów w zgrupowaniach czy kółkach seniorskich. W grupie zawsze łatwiej, aniżeli samemu. Jest to świetny pomysł nie tylko na to, by poprawić swoją kondycję i samopoczucie, ale poznać nowych ludzi w zbliżonym wieku.

Naprawdę warto zainwestować w siebie i w swoje zdrowie. Ci, którzy uważają że na osoby w starszym wieku jest za późno – są w wielkim błędzie. Bowiem nigdy nie jest za późno na to, by zacząć coś robić. Jedyne co nam potrzebne to silna wola i motywacja. Najciężej jest zacząć. Ale jak już zaczniemy, będziemy widzieć zadowalające efekty, nasze samopoczucie ulegnie zmianie – wszystko stanie się dużo prostsze.

Wiele osób, które cierpiały na różnorodne schorzenia właśnie dzięki aktywności fizycznej poczuły się lepiej i pozbyły się problemów zdrowotnych. W większości przypadków aktywność fizyczna nie kosztuje, o ile nie zapiszemy się na zajęcia – za które coś będziemy musieli zapłacić. Natomiast w sytuacji, gdy nie stać nas na zajęcia – spacer czy domowe ćwiczenia są idealnym wyjściem, a w dodatku darmowym.

Artykuł przygotowany przez Dom Opieki w Warszawie – opieka na najwyższym poziomie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *