Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Śmiej się bez obaw! – wylecz wysiłkowe nietrzymanie moczu

Śmiej się bez obaw! - wylecz wysiłkowe nietrzymanie moczuSpontaniczny śmiech, kaszel, podnoszenie ciężkich przedmiotów, bieganie, wysiłek fizyczny. Z pozoru to zwyczajne sytuacje dnia codziennego, jednak nie dla każdej kobiety. Wszystko przez nietrzymanie moczu, które ujawnia się w takich właśnie momentach. To nie jest defekt tylko Twojego organizmu. To nie jest powód do wstydu. To schorzenie dotykające wiele kobiet, które można i należy leczyć. I to skutecznie.

Co oznacza termin wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć to Panie są na nie bardziej narażone. Wszystko przez porody i zabiegi ginekologiczne, których doświadczają na przestrzeni swojego życia. Powoduje to osłabienie mięśni i innych struktur podtrzymujących miednicę, a to z kolei wpływa na niewydolność aparatu zamykającego cewkę moczową.

Efektem takich zmian jest zjawisko nietrzymania moczu. Podczas wykonywania czynność, w których występuje wzrost ciśnienia w brzuchu, np. biegania, kichania, następuje mimowolne wyciekanie moczu, którego nie można samodzielnie powstrzymać. Jest to schorzenie dotykające co siódmą kobietę po 20 roku życia – początkowo objawy występują sporadycznie, jednak nieleczone będą się nasilać.

Istnieją dwie przyczyny nietrzymania moczu:

  • nadmierna ruchomość pęcherza i cewki moczowej,
  • osłabienie mięśnia zwieracza cewki moczowej.

Objawem, który często towarzyszy temu schorzeniu jest uczucie parcia na pęcherz. Właśnie przez nie chory zmuszony jest oddawać mocz często, a w małych ilościach. Dodatkowo wszystkie symptomy są bardziej odczuwalne w ciągu dnia, niż w nocy.

Sposoby leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu

Na początek należy zaznaczyć, że nie jest ono nieuleczalne – w obliczu nowoczesnej medycyny i ginekologii, w tym ginekologii estetycznej, można całkowicie zlikwidować problem, niezależnie od wieku, w którym się pojawił. O tym, z jakich sposobów leczenia mogą skorzystać osoby mieszkające w Polsce opowiada specjalista ginekolog z Kliniki Ziemlewski z Warszawy.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest dolegliwością zarówno osób młodych, jak i starszych – należy walczyć ze stwierdzeniem, że jest charakterystyczne tylko dla wieku podeszłego. Osoby dotknięte tym schorzeniem mogą skorzystać z czterech różnych sposobów leczenia: samodzielnego ćwiczenia mięśni pęcherza, farmakoterapii, operacji chirurgicznej i zabiegów laserowych.

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego nie należy odstępować od prób leczenia NTM, nawet jeśli wybrany przez nas sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przykładowo, sposób pierwszy, czyli trening mięśni, jest skuteczny tylko w początkowych fazach rozwoju schorzenia i wymaga wielotygodniowych, systematycznych działań, żeby zauważyć efekty. Sposób drugi, czyli farmakologia, wykazuje większą skuteczność, jednak stałe przyjmowanie tabletek nie rozwiązuje problemu, a jedynie maskuje jego objawy. Ponadto medykamenty mogą powodować różne skutki uboczne, w tym np. źle działają na wątrobę.

Do wyboru pacjentów pozostają jeszcze operacje chirurgiczne i zabiegi laserowe. Oba sposoby zapewniają 100% wyleczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Przy czym należy zauważyć, że operacje są działaniem ingerującym w ciało człowieka oraz wymagają okresu rekonwalescencji. Można traktować je jako ostateczność, ale zanim to nastąpi warto zainteresować się laseroterapią.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Laseroterapia to młoda dziedzina medycyny, która szybko się unowocześnia. Wykorzystuje się ją w neurologii, okulistyce, dermatologii czy ginekologii, w tym m.in. w celu leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Jej zalety to przede wszystkim:

  • brak specjalnych wymagań i przygotowań do zabiegu,
  • krótki czas wykonania zabiegu,
  • bezbolesność,
  • nieinwazyjność,
  • krótki czas rekonwalescencji,
  • zabieg przeznaczony dla kobiet w każdym wieku,
  • wysoka skuteczność.

Zabiegi leczenia nietrzymania moczu można wykonać w dobrych klinikach medycyny estetycznej i ginekologii estetycznej. Zainteresowane pacjentki powinny szukać ofert laseroterapii z użyciem Mona Lisa Touch lub Fotona – są to obecnie najpopularniejsze i najskuteczniejsze urządzenia na rynku.

Ich specjalna głowica zostaje wprowadzona do pochwy, a wiązka laserowa oddziałuje na włókna kolagenowe zawarte w ściankach. Dochodzi do fototermicznego i nieablacyjnego obkurczania pochwy. Dzięki temu dokonuje się przebudowa kolagenu, a co za tym idzie – wzmocnienie mięśni oraz zmiana nachylenia kąta cewki moczowej.

Jest to uproszczony sposób leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą zabiegów laserowych – mówi specjalista z Kliniki Ziemlewski, który wykonuje zabiegi Mona Lisa Touch i Fotona w klinikach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi. Pacjentki zgłaszające się do naszych klinik doceniają efekty, które uzyskały dzięki Mona Lisa Touch lub Fotona. Uważają je o tyle skuteczne, że wiele z nich w późniejszym czasie powraca, aby skorzystać i z innych, laserowych zabiegów ginekologii estetycznej – od rewitalizacji warg sromowych, aż do usuwania problemu luźnej pochwy.

Tekst zredagowany ze współpracy z: http://www.klinikiziemlewski.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *