Dieta

Soczewica – dlaczego powinniśmy jeść ją częściej?

Soczewica to produkt niemal przez nas zapomniany. Przewija się czasami w nielicznych przepisach i zdaje się kurzyć na sklepowych półkach – niesłusznie! Dlaczego? Bo to jeden z najważniejszych produktów spożywczych w historii!

Długa historia

Jak wskazują badania archeologiczne, soczewica była wyjątkowo istotną częścią diety już w okresie prehistorycznym. Wspomina się o niej także w Księdze Rodzaju, kiedy Ezaw oddaje swoje pierwszeństwo za miskę zupy z soczewicy właśnie. Jak istotna musiała wówczas być, by coś podobnego mogło się wydarzyć?

Przez wiele lat soczewica tkwiła w zapomnieniu – przedstawiano nam ją jako produkt z niższej półki, nic nie wnoszący dodatek. Na szczęście zmieniające się nawyki żywieniowe i coraz większa świadomość konsumencka sprawiły, że powróciła do łask i ponownie zaczęła gościć na stołach.

Co czyni ją tak wyjątkową?

Za tak duże powodzenie soczewicy przez lata odpowiadały jej niezwykłe właściwości, z których być może nie zdajesz sobie sprawy. Soczewica bowiem posiada nie tylko niezwykły smak ale również i inne zalety!

Wysokojakościowe białko

Soczewica to z natury produkt posiadający niezwykle wysoką procentową zawartość białka, a także dobry skład aminokwasowy. To dlatego przez wieki występowała w różnych regionach świata jako składnik podstawowej diety. Dobre źródło zdrowego białka to w końcu jeden z filarów właściwego odżywiania.

Regulacja wagi

Pomimo swojej wysokiej wartości kalorycznej, soczewica pomaga w utracie wagi! Nawet jeśli nie zmienisz nic w swojej dotychczasowej diecie, poza właśnie wprowadzeniem do niej nasion z soczewicy. Ponadto soczewicę spożywać powinny także osoby cierpiące na cukrzycę, bo ze względu na wysoką zawartość błonnika ma wyjątkowo niski indeks glikemiczny.

Prebiotyki

Spożywając nasiona soczewicy warto pamiętać, że są bogate w skrobię, która nie jest trawiona w ludzkim przewodzie pokarmowym. To sprawia, że staje się idealnym prebiotykiem – do okrężnicy dociera w praktycznie niezmienionej postaci. Dzięki jej obecności w diecie wzrasta poziom pozytywnej i niezwykle istotnej mikroflory jelitowej.

Szukasz przepisów na zdrowe i smaczne dania z soczewicy? Spróbuj pasty z soczewicy zielonej i słonecznika oraz wielu innych dań!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *