Artykuły

Spiralne tomogramy i skanogramy w stomatologii

spiralne-tomogramy-i-skanogramy-w-stomatologiiWielorzędowy spiralny tomograf jest wykorzystywany w pracowniach radiologicznych. Dzięki niemu można uzyskać obraz o wyższym stosunku sygnał-szum i kontrast-szum. Lepsze jest też pole widzenia w porównaniu z tomografem stożkowym, jednak emitowana jest większa dawka promieniowania rtg. Na szczęście nowoczesne tomografy spiralne umożliwiają stosowanie protokołów o niższych dawkach promieniowania, a zarazem przy zachowaniu wyższej jakości obrazu.

W pracowniach tomografii komputerowej wykorzystuje się sprzęt najnowszej generacji, czyli 16-sto rzędowy spiralny aparat TK Emotion firmy Siemens. Jest to urządzenie, które posiada pełne oprogramowanie niezbędne do przeprowadzania badań Dental CT. Badania te są przeprowadzane przez wykwalifikowanych techników elektroradiologii. Badanie pozwala ocenić stan szczęki i żuchwy i jest wykonywane pod kątem leczenia implantologicznego. Za pośrednictwem tego badania można również wykryć ewentualne istniejące zmiany patologiczne.   

Za pomocą badania Dental CT można obecnie przeprowadzić bardzo dokładną ocenę wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy, w tym stan zębów i tkanki kostnej. Badanie to zapewnia również dokładny pomiar wielkości oglądanych części kości jak i położenie poszczególnych struktur anatomicznych.  Dzięki uzyskanym obrazom można przeprowadzić wielopłaszczyznową rekonstrukcję dwu i trójwymiarową. Pozwala to odwzorować stan szczęki i żuchwy, co następnie przydaje się w planowaniu stomatologicznych zabiegów. 

Badania Dental CT przeprowadza się w przypadku zaniku kostnego, by ocenić wysokość i grubość wyrostka zębodołowego. Za pomocą takiego badania można również ocenić położenie i stan struktur, dzięki którym udaje się ustalić, czy wszczepienie implantów przebiegło prawidłowo. Badanie to pozwala również w pełni kontrolować położenie i stan tak wszczepów kostnych, jak i implantów. Badania te wykorzystuje się też w diagnostyce zmian patologicznych i podczas planowania zabiegów korekcyjnych przeprowadzanych na potrzeby chirurgii szczękowej. Jeśli pragnie się ocenić resorpcję kości, czy innych nieprawidłowości, wówczas także przeprowadza się badanie Dental CT. 

Warto podkreślić, że spiralna tomografia pozwala uzyskać znacznie lepsze jakościowo zdjęcia, niż te, które uzyskuje się normalnymi technikami tomografii liniowej. Przekrojowa tomografia spiralna pokazuje dokładny obraz konkretnie wybranego miejsca, a pozostałe struktury są efektywnie wymazane. Dzięki temu można przeprowadzać badania bez obaw o to, że artefakty będą się na siebie nakładać. Dotychczasowe aparaty konwencjonalne nie dawały takich możliwości: badana okolica była niewyraźna, ponieważ elementy kostne nakładały się na obraz rentgenowski. 

Z kolei za pomocą skanogramów można w znacznym stopniu ograniczyć dawkę promieniowania, wybierając określone miejsce do ekspozycji. Skanogram wykorzystuje się w leczeniu endodontycznym – pozwala skutecznie ocenić poprawność tego leczenia. Urządzenie znajduje również zastosowanie w rozbudowanej diagnostyce stawów skroniowo-żuchwowych.   

Artykuł ekspercki – szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *