Poradniki

Sposoby na kaca

ache-adult-depression-expression-41253Kac jest dolegliwością, która może popsuć dobre wrażenia z poprzedniego dnia. Jak go uniknąć? Jest kilka kluczowych zasad, dzięki którym zminimalizujemy jego ryzyko bądź złagodzimy skutki kaca.

Sposobów na kaca jest bardzo dużo, ale warto zastanowić się nad tym, jak w ogóle nie dopuścić do tego, aby następnego dnia po imprezie mieć kaca. Przede wszystkim na imprezach nie warto spożywać dużych ilości alkoholu, ponieważ wtedy następuje w organizmie proces odwodnienia, na co człowiek nie ma już większego wpływu. Wątroba stara się co prawda wypłukać alkohol z organizmu, ale musi to zająć trochę czasu, a co za tym idzie następnego dnia po imprezie człowiek czuje się naprawdę źle, boli go głowa, jest osłabiony i ma obniżone samopoczucie.

Przed imprezą

Zapobiegawczo warto zażyć sporą dawkę witaminy C, dzięki temu organizm łatwiej poradzi sobie z alkoholem. Ponadto najlepiej nie pić na pusty żołądek – dobrze przed imprezą zjeść coś treściwego, a najlepiej tłustego – wtedy alkohol wolniej będzie się wchłaniał. I koniecznie trzeba pamiętać o dobrym nawodnieniu już przed pójściem na imprezę.

Co jeść na kaca?

Bardzo często zdarza się tak, że na kacu nie chce się jeść, ponieważ dana osoba ma odruchy wymiotne. Oczywiście nie dzieje się tak w każdym przypadku, warto zadać sobie pytanie jakim pokarmem można poprawić swój stan, aby powrócić jak najszybciej do pełnej formy? Przede wszystkim pomocne okazać mogą się owoce, dzięki którym można dostarczyć do organizmu wiele witamin i niezbędnych minerałów. Szczególnie polecane na kaca są banany, ale też winogrona. Przydać mogą się też jajka, absolutnie nie można myśleć o jakimś ciężkostrawnym śniadaniu, ponieważ może ono bardzo źle zadziałać na żołądek skacowanej osoby, który jest wrażliwy na podrażnienia. W porze obiadowej najlepszym wyborem będzie oczywiście rosół. W opinii wielu ekspertów, ale też zwykłych ludzi rosół uważany jest za najlepszy „lek” na kaca, ponieważ jest w stanie postawić na nogi osobę, która poprzedniego dnia wypiła ogromną ilość alkoholu. Powinien być on jak najbardziej tłusty, dlatego też warto przygotować sobie rosół nieco wcześniej lub też poprosić kogoś bliskiego, aby przygotował taki właśnie obiad. Dobrą alternatywą może okazać się też zupa ogórkowa lub żurek, aby uzupełnić braki sodu oraz potasu w organizmie. Wszystko zależne jest jednak od tego, czy dana osoba następnego dnia ma mdłości, jeśli ich nie ma, można pomyśleć nawet o zjedzeniu kanapek, czy też kawałka mięsa, ale czasami nie warto ryzykować, bo może się to zakończyć wizytą w toalecie.

Brak kawy

Istotną kwestią na kacu jest to, aby nie spożywać kawy przynajmniej przez kilka godzin po przebudzeniu. Wtedy jeszcze bardziej można się odwodnić, a chyba nikt nie chciałby dopuścić do takiego stanu rzeczy. Nie trzeba chyba wspominać o tym, jak bardzo niewskazane jest też spożywanie alkoholu następnego dnia po zakrapianej imprezie. Można wtedy bardzo negatywnie zadziałać na swoje zdrowie, dlatego też lepiej czasami odpocząć i zadbać o siebie, niż wylądować w szpitalu, ponieważ kac to pierwszy przystanek do poważniejszych dolegliwości.

Więcej o sposobach na kaca możesz przeczytać na blogu.

Źródło: Sposoby na Nowy Rok bez kaca – co jeść na kaca?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *