Zdrowie i Uroda

Stłuszczenie wątroby: jak w porę rozpoznać ten problem?

10_Stłuszczenie wątrobyStłuszczenie wątroby jest jedną z najpowszechniejszych chorób związanych z tym narządem. Na szczęście wczesna diagnoza sprawia, że z problemem tym można skutecznie walczyć. Co można zrobić, by pomóc wątrobie w odzyskaniu dobrej formy?

 

Jakie są główne przyczyny stłuszczenia wątroby?

Stłuszczenie wątroby jest jednym z częstszych skutków nadużywania alkoholu oraz sięgania po zbyt tłuste potrawy. Choroba ta często wiąże się z takimi problemami jak nadwaga lub cukrzyca, choć na jej rozwój wpływać mogą również zaburzenia hormonalne.

 

Nie czekaj, aż pojawi się ból!

Błędne jest przekonanie, że brak bólu oznacza brak problemów związanych z wątrobą. Pamiętajmy, że wiele schorzeń związanych z tym narządem przebiega bezobjawowo. Tak jest m.in. w przypadku stłuszczenia wątroby – choroby wykrywanej zazwyczaj dość późno. Dlaczego? Bo dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach pojawia się ból wątroby, objawy, które mogą pojawiać się wcześniej, często są błędnie interpretowane i lekceważone.

 

Jakie dolegliwości powinny wzbudzać nasze zaniepokojenie?

Zanim nasilający się ból zmusi nas do wykonania odpowiednich badań, nasz organizm będzie wysyłać szereg sygnałów mogących wzbudzić zaniepokojenie. Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób związanych z wątrobą, tak i w przypadku jej stłuszczenia typowymi objawami są problemy z przewlekłym zmęczeniem oraz ogólne osłabienie organizmu. Czasem pojawiają się problemy związane ze wzdęciami lub nudnościami, jednak takie objawy pojawiają się dość rzadko. Lekceważenie takich dolegliwości może mieć poważne skutki, gdyż nieleczone stłuszczenie wątroby często przemienia się w stan zapalny, co może doprowadzić do poważnego uszkodzenia tego ważnego narządu.

 

 

Czy można skutecznie walczyć ze stłuszczeniem wątroby?

Prowadzenie skutecznej walki ze stłuszczeniem wątroby jest możliwe, a im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na sukces. Rezygnacja z picia alkoholu, walka z otyłością oraz systematyczna aktywność fizyczna to ważne zasady, jednak nie tylko o nich należy pamiętać. By wątroba mogła się szybciej zregenerować, warto wspomagać ją lekami lub suplementami diety, które pomagają w oczyszczaniu wątroby i wspierają proces jej regeneracji. Najważniejsza jest jednak zmiana nawyków żywieniowych. Jak powinna wyglądać dieta pacjenta ze stłuszczeniem wątroby? Podstawa to ograniczenie tłustych potraw oraz rezygnacja ze smażenia. Tłuszcze zwierzęce powinny zostać zastąpione roślinnymi, choć dozwolone jest sięganie po chude mięsa. Ważnym składnikiem odżywczym, który wspiera regenerację wątroby, jest białko. Dla pacjentów cierpiących z powodu chorej wątroby najlepszym jego źródłem będą jaja, ryby, drób oraz chuda wołowina. Ostrożność należy zachować w trakcie wybierania warzyw – należy unikać ciężkostrawnych. W tym gronie znajduje się m.in. cebula, w przypadku której należy zachować stosowny umiar. Ciężkostrawne są też warzywa strączkowe, zatem i fasola, i groch na talerzach pacjentów ze stłuszczeniem wątroby nie powinny pojawiać się zbyt często.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *