Poradniki

Szansa na ostry wzrok dla osób z zaćmą

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty we współczesnym świecie. W rzeczywistości łatwo się ją wykrywa i dzięki ogromnemu postępowi w medycynie w przeciągu ostatnich dwudziestu lat, równie łatwo leczy. Poddając się bezpiecznemu zabiegowi wszczepienia sztucznej soczewki pacjent zyskuje nową jakość widzenia. Najnowsze badania pokazują, że zaćma staje się w Polsce problemem społecznym. Na wywołane przez nią zaburzenia wzroku choruje już ponad 800 tys. osób. Faktem jest, że zaćma ma związek ze starzeniem się, dlatego często pojawia się właśnie około 60-70 roku życia. Jednak wpływ czynników środowiskowych sprawia, że obecnie obserwuje się wzrost liczby pacjentów dotkniętych zaćmą w wieku 45-50 lat, a nawet młodszych. Choć jest to bardzo poważne schorzenie, rozwija się powoli i bezboleśnie. Początkowo pacjenci narzekają jedynie na dyskomfort związany z zamgleniem obrazu i brakiem ostrości. Z czasem zaćma postępuje doprowadzając do tego, że chory widzi jedynie bardzo ostre światło lub całkowicie traci wzrok. Dzieje się tak za sprawą mętnienia soczewki. Gdy przestaje ona być przejrzysta, zmniejsza się ilość światła dostającego się do oka, co w rezultacie prowadzi do pogorszenia stanu widzenia. Leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Metoda klasyczna – stosowana jest coraz rzadziej, ponieważ wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań związanych z zabiegiem – infekcje, zapalenie wnętrza oka, jak i pojawieniem się po zabiegu dużego astygmatyzmu, nawet do 4-5 dioptrii. Alternatywą okazało się pojawienie nowoczesnej metody fakoemulsyfikacji, która w przeciwieństwie do tradycyjnego zabiegu polega na wykonaniu niewielkiego, bo tylko około 2 mm nacięcia w rogówce i wprowadzeniu do oka specjalnego narzędzia – fakoemulsyfikatora, za pomocą którego rozbija się chorą, zmętniałą soczewkę, a następnie wysysa jej cząsteczki. Najczęściej przeprowadza się fakoemulsyfikację ultradźwiękową, ale do zabiegu można wykorzystać również inną energię, np. laserową lub energię mechaniczną. Ta ostatnia w porównaniu do energii płynącej z ultradźwięków działa ściśle kierunkowo wyłącznie w miejscu jej zastosowania, nie rozchodzi się w sposób niekontrolowany po całym oku i w związku z tym, praktycznie nie dochodzi do niekorzystnego jej wpływu na komórki śródbłonka rogówki.

„Zabieg bezultradźwiękowej fakoemulsyfikacji wykonujemy u 90% pacjentów chorujących na zaćmę, szczególnie u tych ze schorzeniami rogówki oraz z dystrofią śródbłonka rogówki Fuchsa, na które cierpi aż 5-10% wszystkich trafiających do nas pacjentów z zaćmą. Podczas zabiegu nie dochodzi do niekorzystnego wpływu na komórki śródbłonka rogówki, uszkodzenie tkanek jest minimalne, a bezpieczeństwo operacji maksymalnie duże” – mówi dr Marek Czubak, z Ośrodka Mikrochirurgii Oka Mega Lens. „Operacja usunięcia zaćmy pozwala nie tylko na odzyskanie widzenia poprzez usunięcie zmętniałej soczewki, ale jest jedynym momentem w życiu dorosłego człowieka na uzyskanie widzenia takiego jakie było za młodości. Poprzez wszczepienie odpowiedniej soczewki np.: Restor, Restor Toric czy Acrysof Toric możemy pozbyć się konieczności noszenia okularów do dali, bliży, jak również możemy zlikwidować wadę wzroku taką jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Wszystkie stosowane przez nas soczewki poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów zabezpieczają wnętrze oka przez niekorzystnym działaniem światła ultrafioletowego i niebieskiego co w istotny sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej AMD”.

Zabieg jest zupełnie bezbolesny i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego w postaci kropli bądź żelu i trwa zaledwie 15 minut. Wszyst kie operacje wykonywane są w trybie ambulatoryjnym- pacjent nie musi pozostać w szpitalu. Pacjent wraca do domu 2-3 godziny po operacji  i może powrócić do swoich zajęć codziennych czy obowiązków zawodowych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zaawansowanych technologicznie soczewek wewnątrzgałkowych. Producentem najnowszych i najbardziej popularnych, takich jak soczewka AcrySof® IQ ReSTOR®, jest firma Alcon®. Więcej informacji o soczewkach i leczeniu zaćmy można znaleźć na stronie: http://www.odzyskajwzrok.pl/

Kontakt dla mediów: Olga Tuźnik Email: olga.tuznik@corepr.pl Tel. kom. +48 503 099 243

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *