Poradniki

Kiedy trzeba się wybrać do urologa?

urologUrolog to specjalista w zakresie chorób układu moczowo-płciowego. Zajmuje się głównie nietrzymaniem moczu, impotencją, stanami zapalnymi oraz infekcjami pęcherza, nadnerczy, moczowodów i nerek. Pacjentami urologa są najczęściej mężczyźni, których układ moczowy pokrywa się częściowo z układem płciowym.

Do lekarza tej specjalności należy się udać w przypadku problemów z oddawaniem uryny: gdy jest to bolesne, zaszła zmiana w wyglądzie moczu lub wystąpił problem jego nietrzymania. Niepokojącym symptomem jest także obecność w nim krwi, piany, czy ropy. Również wtedy, gdy pojawiają się bóle i obrzęki prącia lub jąder, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Wizyta u urologa jest ponadto bardzo istotna w przypadku, gdy występują różne zaburzenia erekcji. Nie warto zwlekać. Choć jest to dla niektórych osób temat krepujący, trzeba wiedzieć, że zaniedbanie leczenia może jedynie nasilić objawy. Im wcześniej podejmie się właściwe kroki, tym lepiej i szybciej można zażegnać problem i cieszyć się z pełnego życia seksualnego. Tutaj możesz umówić się na wizytę.

Co zabrać ze sobą do urologa?

Wielu pacjentów przed wizytą bardzo się stresuje, jednak trzeba pamiętać, że wszelkie badania są jedynie po to, by pomóc choremu. Należy wziąć ze sobą ostatnie wyniki badań krwi i moczu oraz USG. Lekarz potrzebuje informacji na temat stosowanych leków i objawów choroby, od kiedy występują dolegliwości i jak często. Im te dane będą dokładniejsze, tym łatwiej będzie postawić dobrą diagnozę i dobrać właściwą terapię.

Badania

Podczas wizyty urolog najczęściej przeprowadza:

  • badanie jąder,
  • badanie objawu Goldfama, czyli bólu podczas wstrząsania w okolicy lędźwiowej,
  • badanie prostaty, czyli gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę (zaleca się wykonywać je u wszystkich mężczyzn powyżej pięćdziesiątego roku życia),
  • badanie zewnętrznych narządów płciowych oraz odprowadzenie napletka.

Specjalista może także zlecić inne, dokładniejsze badania np. cytoskopię. Wejdź na stronę www.sieciechowicz.eu/poradnia-urologiczna i dowiedz się więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *