Artykuły

Urolog – czym się zajmuje?

science-14272_960_720Urolog jest lekarzem specjalistą, który uogólniając, zajmuje się leczeniem chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Niestety wciąż wizyty u tego lekarza pozostają czymś wstydliwym i wiążą się ze sporym stresem. Warto wiedzieć jak wygląda wizyta i jak się do niej przygotować oraz jakie objawy powinny nas skierować wprost do tego właśnie specjalisty. Nieleczone, zlekceważone, nawet drobne infekcje mogą przekształcić się w poważniejsze choroby i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Z czym zgłosić się do urologa?

Urolog leczy choroby układu moczowego oraz męskiego układu płciowego. Do najczęstszych chorób, z którymi zgłaszać powinno się do urologa, należą:

  • stany zapalne dróg moczowych objawiające się częstszym niż zwykle oddawaniem moczu oraz bólem, pieczeniem i szczypaniem podczas tej czynności;
  • zaburzenia pracy pęcherza w tym: popuszczanie moczu, zaleganie moczu, nietrzymanie moczu;
  • kamica układu moczowego;
  • krwiomocz;
  • choroby zewnętrzne narządów płciowych;
  • zaburzenia erekcji;

Jak przygotować się do wizyty urologa?

Przede wszystkim najważniejsze jest podejście, należy pamiętać, że jest to wizyta u lekarza, zatem wybyć należy się wstydu i przełamać zbędne bariery. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszelkich niezbędnych badań. Wizytę u specjalisty poprzedza wizyta u lekarza rodzinnego, który kieruje na podstawowe badania. Dopiero na postawie tych badań, jest w stanie stwierdzić, czy konieczne jest spotkanie z urologiem. Na pierwszą wizytę koniecznie trzeba zabrać ten komplet wyników. Ponadto konieczne jest zabranie ze sobą listy leków, które przyjmujmy na stałe lub przyjmowaliśmy w ostatnim czasie. Pamiętać należy także o ziołach, ponieważ niektóre z nich wpłynąć mogą na wyniki badań moczu. Pamiętać należy także o higienie i czystości. Nawet jeśli mówienie o problemach jest dla nas krępujące, nie wolno niczego ukrywać.

Jak przebiega wizyta i jakie badania wykonuje urolog?

Jak każda wizyta, również i ta u urologa rozpoczyna się wywiadem. Pacjent musi opowiedzieć o objawach, jakie skierowały go do lekarza. Im więcej informacji zostanie przekazanych lekarzowi, tym łatwiej będzie ustalić, co nam dolega. Często pierwsza wizyta jest jedynie wczesnym rozpoznaniem. Pacjent może być poproszony o prowadzenie dzienniczka, w którym zapisywać będzie swoje wizyty w toalecie oraz inną aktywność chorobową. Dzięki temu lekarz łatwiej ustalić może nie tylko przebieg, ale także przyczyny powstawania zmian chorobowych. Część badań urologicznych, nie należy do przyjemnych, dlatego także do tego warto się wcześniej przygotować i poprosić lekarza o dokładny opis badania i wytłumaczenie czemu ono służy.

Artykuł powstał we współpracy Intermed – urolog Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *