Artykuły,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

USG piersi – kiedy wykonać?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne jest jednym z pierwszych kroków podejmowanych w diagnostyce wielu chorób, m.in. chorób piersi. Metoda ta posiada wiele zalet, co przekłada się na popularność zabiegu. Bezinwazyjność, bezbolesność i niskie koszty tego zabiegu to czynniki, dzięki którym diagnostyka piersi jest dostępna dla wszystkich. USG można wykonać niemal w każdym miejscu w Polsce, niezależnie czy będzie Lublin, czy Chełm. Pojawia się pytanie – kiedy wykonać taki zabieg?

Zmiany chorobowe w piersiach są częstą przypadłością występującą u kobiet, stąd liczne kampanie promujące profilaktykę. Zaleca się ją już młodym dziewczynom – począwszy od 20 roku życia, samokontrola piersi powinna się odbywać raz w miesiącu, tego samego dnia. Dopiero po ukończeniu 30 roku życia proponowane jest, oprócz standardowych kontroli, przeprowadzenie profilaktycznego USG piersi. Jeśli nie ma powodów do niepokoju, wystarczy wykonanie go raz do roku. Może być wykonywane u kobiet w ciąży, nastolatek i młodych kobiet. Po 40 roku życia proponuje się kobietom wykonywanie mammografii. Związane jest to z budową piersi. Początkowo ma ona utkanie gruczołowe. Wraz z wiekiem przybywa tkanki tłuszczowej – wszelkie nietypowe zmiany wśród takiej tkanki są lepiej rozpoznawane w badaniu radiologicznym, jakim jest mammografia. Badanie ultrasonografem może być wówczas uzupełnieniem diagnostyki.

Kiedy jeszcze wykonać USG piersi?

Do badania ultrasonograficznego, bez względu na wiek, powinny przystąpić kobiety, które odkryją u siebie nietypowe objawy. Zaliczyć do nich można bóle piersi, nie spowodowane cyklem miesiączkowym, wszelkie zgrubienia, stwardnienia, wycieki z sutków u kobiet, które nie są w ciąży oraz guzki – zarówno w obrębie piersi, jak i pachwin.

Przy wykryciu jednego z takich objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem bądź onkologiem, który skieruje pacjentki na badanie USG. Szybka reakcja i podjęte działanie często są jedyną szansą na zachowanie życia – komentuje specjalista z kliniki Profmed, działającej w Krasnymstawie.

Jeśli decydujesz się na USG w ramach badań profilaktycznych, wybierz termin tuż po miesiączce, w pierwszej połowie cyklu (4 – 10 dzień). Wtedy obraz wyświetlany na ekranie aparatury USG będzie najbardziej czytelny. W kolejnych fazach cyklu, po wpływem hormonów, piersi mogą ulegać nieznacznym zmianom. Wtedy też na badaniu mogą być wykryte małe torbielki, które są zupełnie niegroźne i zanikają w kolejnych tygodniach.

Jak wygląda zabieg ultrasonograficzny?

Sam zabieg nie jest długi, nieprzyjemny albo bolesny. Wręcz przeciwnie – wykonuje się go najczęściej w pozycji leżącej. Lekarz nakłada żel na piersi i przystawia głowicę aparatu USG. Przesuwając ją dokładnie po każdej z piersi, szczególną uwagę zwracając na okolice brodawek i dołów pachowych, jest w stanie określić, czy w ich obrębie zaszły jakieś niepokojące zmiany. Przebieg zabiegu można obserwować na ekranach aparatury USG. Najnowocześniejsze sprzęty wykorzystują m.in. technologię 3D – klinika Profmed, która wykorzystuje takie urządzenia USG w swoich gabinetach w Krasnymstawie i Zamościu przekonuje, że uzyskany obraz jest bardziej dokładny i precyzyjny. Często stan aparatury i przygotowanie osoby badającej wpływa na wiarygodność wyników. Dlatego staraj się wybierać nowoczesne i sprawdzone kliniki bądź szpitale. Wyniki zabiegu są udostępniane pacjentowi w postaci zapisu na płycie bądź jako wydruk zdjęciowy.

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie to nie wymaga żadnych przygotowań, jeśli chodzi o zalecenia dietowe czy czynnościowe. Ważne jest, aby pacjentka przyniosła ze sobą wszystkie opisy i zdjęcia uprzednio wykonanych badań USG lub mammografii. Przed badaniem lekarz powinien przeprowadzić z Tobą wywiad, który ułatwi mu pracę i postawienie diagnozy. Bądź przygotowana, na pytania typu:

  • W jakim jesteś wieku?
  • Czy w Twojej rodzinie występowały przypadki chorób piersi?
  • Czy przyjmujesz jakiekolwiek leki hormonalne (w tym antykoncepcję)
  • Czy już rodziłaś?
  • Czy karmiłaś piersią?
  • Czy wcześniej występowały jakiekolwiek problemy z piersiami?
  • Kiedy miałaś ostatnią miesiączkę?

 

USG piersi to skuteczny sposób na wykrycie poważnego schorzenia. Nie należy się go bać – wykonuj je wtedy, kiedy jesteś zaniepokojona swoim stanem zdrowia, to najszybszy sposób na upewnienie się, czy coś Ci zagraża.

Artykuł przygotowany we współpracy z Kliniką Grabczak PROFMED Krasnystaw: www.profmed.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *