Dla kobiet,  Dzieci,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Uśmiech na całego – protetyka uzupełnia braki w uzębieniu

Dentist, Dental Hygiene, Human Teeth.Pełne i zdrowe uzębienie do późnej starości to marzenie dla wielu z nas. Tylko nieliczne osoby mają takie szczęście, zdecydowana większość naszego społeczeństwa boryka się z problemami w tym zakresie i z biegiem lat traci kolejne zęby. Częściowo to wynik zaniedbań i strachu przed bólem, a często przyczyną są bardzo słabe zęby. W takich sytuacjach pomocna jest protetyka. Warto reagować szybko i korygować swój uśmiech.

Nieuzupełnione ubytki dają przykre konsekwencje

Często wydaje nam się, że póki jakiekolwiek zęby tkwią w naszej szczęce, to wciąż nie potrzebna jest nam protetyka, a to poważny błąd. Długotrwały ubytek nawet jednego zęba może spowodować nieodwracalne zmiany w zgryzie. To nie jest wyłącznie problem estetyczny, ponieważ braki w uzębieniu powodują przesuwanie się i obracanie kolejnych zębów, a z czasem także ich wypadanie. Dzieje się tak dlatego, że zębów ubywa a my nadal przeżuwamy takie same ilości jedzenia. Logiczne więc, że zęby, które zostały muszą wykonać większy wysiłek i działają na nie większe obciążania. Większe braki mogą prowadzić do nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych, np. zaniku kości i widocznej na zewnątrz deformacji szczęki. Czy takie skutki powinno się bagatelizować? Kategorycznie nie, zwłaszcza, że dzisiejsza protetyka oferuje wiele dogodnych rozwiązań, technik i materiałów.

Szeroki wachlarz usług z zakresu protetyki

Jeśli wybierzemy gabinet dentystyczny na dobrym poziomie, to z pewnością w takim miejscu napotkamy na szeroki wachlarz możliwości, także z zakresu protetyki. Dzisiejsza technika pozwala na wykonanie koron zębowych różnego rodzaju, porcelanowych, na cerkonie czy pełnoceramicznych. W przypadku braku kilku zębów pomocne są mosty zębowe. Taka protetyka to rekonstrukcja zębów na stałe, bez konieczności ich wyjmowania. Do wyboru są mosty adhezyjne AET, porcelanowe na cerkonie lub standardowe, porcelanowe. Zarówno korony, jak i mosty to rozwiązania protetyczne, które nie są w żaden sposób odczuwalne w późniejszym użytkowaniu. Po prostu zapomnisz o ich istnieniu.

Przy dużych lub całkowitych ubytkach stosowane są już protezy zębowe, które są wyjmowane. Dostępne są protezy pełne lub nieco lżejsze, szkieletowe, wykonane z różnych materiałów. Dzisiejsza protetyka w tym zakresie proponuje głównie te szkieletowe, ponieważ dają pacjentom większy komfort, mają mniejszy obszar przylegania do podniebienia, są lepiej dopasowane i lepiej przenoszą siły działające podczas żucia.

Protetyka to także małe poprawki estetyczne przednich zębów, czyli licówki. Dzięki nałożeniu cienkich płatków porcelanowych zyskujemy np. lepiej wyglądające jedynki i zaczynamy się szerzej uśmiechać. Zresztą przywrócenie śmiałego uśmiechu to jeden z celów protetyki, niemniej ważny, jak przywrócenie prawidłowych funkcji żucia.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Protetyka Łódź – Ollident

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *