Zdrowie i Uroda

Jak usunąć odciski, modzele i brodawki?

feet-830503_1920Z powodu przeciążenia stóp, chodzenia w źle dobranym obuwiu oraz braku higieny na stopach mogą pojawiać się odciski, modzele lub kurzajki. Zmiany te nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, jednak mogą powodować dyskomfort przy chodzeniu oraz tworzą defekt kosmetyczny. Jak się ich pozbyć?

Czy odciski lub kurzajki można usuwać w domu?

Dolegliwości występujące na stopach, dla wielu ludzi są problemem krępującym i wstydliwym. Niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi na stan swoich stóp, a inni dbają o nie, jednak wstydzą się iść do podologa i próbują domowych sposobów. O ile przy wykonywaniu domowego pedicure ryzyko spowodowania uszkodzeń skóry jest niewielkie, tak nieumiejętne usuwanie np. modzeli może przynieść więcej szkód niż pożytku. Do usunięcia modzeli w domu najczęściej wykorzystujemy tarki, pumeksy oraz przyrząd o nazwie omega. Niestety w ten sposób łatwo jest zetrzeć za dużo skóry, czego efektem może być rana i ból. Jeżeli modzele są usuwane w niewłaściwy sposób, za kilka dni pojawią się z powrotem. Podobnie wygląda kwestia domowego usuwania kurzajek. Jeśli nie zostaną usunięte w odpowiedni sposób, to będą się powiększać i rozsiewać po całej stopie. Takie zabiegi zdecydowanie, lepiej i bezpieczniej jest pozostawić specjalistom, dla których usuwanie odcisków wrocław jest codziennością.

Diagnoza i leczenie odcisków oraz kurzajek

Aby leczenie było skuteczne, najpierw należy zdiagnozować problem i znaleźć jego przyczynę. Przyczyną powstawania odcisków i modzeli najczęściej jest nieodpowiednie obuwie oraz deformacje stóp (np. płaskostopie). Natomiast za pojawianie kurzajek odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Osoba, która nie ma wiedzy na temat dolegliwości i chorób stóp, może mieć problem z odróżnieniem odcisku od modzela czy kurzajki. W przypadku pojawienia się „czegoś” na stopie, lepiej, aby obejrzał ją podolog. Podolodzy mają doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu zmian na stopach. Odciski i modzele usuwają za pomocą skalpela oraz frezarki. Do usunięcia kurzajek również stosują specjalne preparaty. Na wizycie podolog usunie zmianę oraz da zalecenia do dalszej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *