Dla kobiet,  Dzieci,  Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Uwolnij swe dziecko od problemów z kaszlem

UwolnijswedzieckoodproblemowzkaszlemJesienią i zimą kaszel jest problemem powszechnym wśród dzieci. To odruch obronny mający chronić drogi oddechowe przed zarazkami i zanieczyszczeniami, który męczy i przeszkadza maluchom w dobrej zabawie. Jest też objawem rozwijającego się przeziębienia, zatem naturalnym odruchem każdej mamy jest podejmowanie szybkiej walki z tym problemem.

 

Rodzaj kaszlu – dlaczego warto go określić?

Od zdiagnozowania, jaki rodzaj kaszlu dokucza naszemu dziecku, zależy wiele – również to, jaki syrop na kaszel dla dzieci będzie w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Choć kaszel może przybierać różne formy, w przypadku problemów z przeziębieniem u dzieci najważniejsze jest odróżnienie kaszlu mokrego od kaszlu suchego. Jak je rozpoznać?

 

Kaszel mokry – najważniejsze informacje na jego temat

Ten rodzaj kaszlu nie bez powodu określany bywa mianem kaszlu produktywnego. Jego napady związane są z odksztuszaniem wydzieliny, która utrudnia swobodne oddychanie. Kaszel ten często jest prowokowany przez chorego, który chce się pozbyć uciążliwej wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym. Syropy na kaszel przyjmowane w takim przypadku mają przede wszystkim pomagać w odksztuszaniu owej wydzieliny.

Jakie składniki najczęściej znajdują się w syropach na taki rodzaj kaszlu? Syrop na kaszel dla dzieci walczących z takim problemem powinien zawierać w swym składzie znane i cenione środki wykrztuśne, jak np. tymianek lub sok z malin.

 

Kaszel suchy – jakie problemy są z nim związane?

Znacznie większym wyzwaniem okazuje się kaszel suchy, zwany często kaszlem nieproduktywnym. Typowym objawem takiego rodzaju kaszlu są nagłe i gwałtowne ataki kaszlu, który sprawia sporo problemów. Dlaczego? Bo brak wydzieliny typowej dla wspomnianego już kaszlu mokrego prowadzi do podrażnienia gardła, tchawicy oraz krtani, co staje się przyczyną gorszego samopoczucia i ciągłego pokasływania. Kaszel taki osłabia chorego w ciągu dnia, utrudnia mu też nocny odpoczynek. W wielu przypadkach zdarza się bowiem tak, że do najbardziej gwałtownych ataków kaszlu dochodzi w nocy, przez co o spokojnym śnie i regeneracji organizmu można tylko pomarzyć.

Jakie substancje są cennymi składnikami leków na taki rodzaj kaszlu? W przypadku kaszlu suchego ważne są nie tyle substancje wykrztuśne, co substancje powlekające drogi oddechowe odpowiednią ilością śluzu mającego chronić gardło i krtań przed podrażnieniem. Takim działaniem wyróżnia się m.in. prawoślaz – jeden z najpopularniejszych składników syropów na kaszel suchy.

 

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze syropu na kaszel?

Określenie rodzaju kaszlu i dopasowanie leku do potrzeb chorego dziecka to sprawa bardzo ważna. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Kupując syrop na kaszel dla dzieci, musimy stawiać na sprawdzone marki oraz na informacje producenta odnośnie ograniczeń wiekowych. Na szczęście syropy przeznaczone dla maluchów coraz częściej są oznaczane specjalną grafiką, symbolami wskazującymi na wiek pacjenta (np. 3+, 6+) lub napisami informującymi o możliwości podawania leku dzieciom. Warto dodatkowo sprawdzić listę składników. Im więcej naturalnych substancji znajdzie się w syropie, tym lepiej dla naszego dziecka. A jeśli syrop dodatkowo zawiera witaminy i minerały wspierające naturalną odporność organizmu, możemy być pewni, że skutecznie pomagamy maluchowi nie tylko w walce z kaszlem, ale i z rozwijającym się przeziębieniem.

 

Wybór odpowiedniego leku na kaszel dla dzieci nie jest zadaniem prostym. Warto sięgać po środki sprawdzone i docenione już przez innych rodziców, warto pytać o zdanie farmaceutów lub lekarzy. Uważne czytanie treści ulotki informacyjnej oraz stosowanie się do zaleceń producenta to kolejna zasada bezpieczeństwa, o której nie można zapominać nawet przy tak łagodnych środkach, jakimi są syropy na kaszel.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *