Zdrowie odżywianie

Czy warto pić herbatę z pokrzywy?

herbataPokrzywę kojarzymy jako roślinę niezbyt przyjazną – nieprzyjemnie palącą i często zachwaszczającą ogródki. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pokrzywa ma wiele właściwości prozdrowotnych i można traktować ją jako całkowicie naturalny suplement diety.

Rosnąca w naszych ogrodach i na polach pokrzywa jest używana przez człowieka już od wieków jako roślina lecznicza. Kiedyś z jej liści przygotowywano zupę, dzisiaj najczęściej jest to herbata z pokrzywy, którą możemy przygotować samodzielnie z zerwanych liści albo zakupić po prostu w sklepie.

 

Regularne picie herbaty z pokrzywy niesie ze sobą wiele zalet. Pokrzywa często nazywana jest naturalnym antybiotykiem, zawiera też wiele minerałów. Sprawdź razem z nami powody, dla których warto włączyć ją do swojej diety!

 

Zalety picia herbaty z pokrzywy:

  • posiada właściwości moczopędne – pomaga w leczeniu infekcji nerek i układu moczowego, polecana jest dla osób mających problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie, z kamicą nerkową – uwaga, nie powinny pić jej osoby z niewydolnością nerek!
  • wzmacnia włosy, skórę i paznokcie – herbata z pokrzywy zawiera duże ilości takich pierwiastków jak krzem, wapń, fosfor oraz mangan, które przyspieszają porost włosów, paznokci i poprawiają ich kondycję, a także działają pozytywnie na skórę
  • poprawa przemiany materii – picie herbaty z pokrywy powoduje zaostrzenie apetytu i ułatwia przemianę materii, dlatego jest ona wybierana też przez osoby na dietach odchudzających
  • regulacja poziomu cukru we krwi – herbata z pokrzywy będzie dobra dla cukrzyków
  • wsparcie dla układu pokarmowego – dzięki piciu herbaty z pokrzywy możemy wpływać pozytywnie na żołądek, trzustkę oraz wątrobę, polecana jest też przy nieżytach, biegunkach
  • polecana przy anemii – pokrzywa wykazuje działanie krwiotwórcze, dlatego wpływa na produkcję czerwonych krwinek

 

Jeśli także chcesz żyć zdrowiej, herbata z pokrzywy to naprawdę dobry wybór. Napar możemy łatwo przygotować z wykorzystaniem gotowych saszetek albo możemy zakupić suszone liście przygotowane do parzenia. Dziennie należy pić od dwóch do trzech szklanek wywaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *