Poradniki

Wilgotność powietrza – dlaczego jest taka ważna i jak ją poprawić?

wilgotnosciomierzJednym z najważniejszych parametrów powietrza jest jego wilgotność. Zazwyczaj nie poświęca się jej tyle uwagi co temperaturze, gdyż konsekwencje niskiego poziomu nawilżenia często nie są kojarzone ze stanem powietrza. To duży błąd, którego skutki są w pełni widoczne dopiero po pewnym czasie.

Wpływ suchego powietrza na organizm człowieka

Kiedy wilgotność powietrza jest niska, a temperatura wysoka, woda znajdująca się w pomieszczeniu paruje. Najłatwiej zaobserwować to na przykładzie zbiorników ustawionych na grzejniku, które niekiedy wykorzystuje się do poprawy wilgotności. W podobny sposób suche powietrze oddziałuje na organizm człowieka, który stara się przed tym bronić, pobierając wodę z błon śluzowych i skóry. Przesuszenie śluzówki dróg oddechowych sprawia, że pojawiają się takie dolegliwości jak drapanie i bóle gardła, problemy z oddychaniem oraz kaszel. Ponadto rzęski znajdujące się w nosie nie są w stanie prawidłowo pełnić swoich funkcji, do których zalicza się oczyszczanie wdychanego powietrza, co zwiększa podatność na choroby zakaźne. Negatywne skutki ma także pobieranie powietrza ze skóry. Staje się ona napięta i zaczerwieniona, dochodzi do rozszerzenia porów i przesuszenia. Według dermatologów niska wilgotność powietrza przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry. Cierpią również oczy, które stają się przekrwione, pieką i łzawią.

Jak zapobiec przesuszaniu powietrza?

Do spadku poziomu nawilżenia powietrza dochodzi przede wszystkim w sezonie grzewczym. Główną przyczyną problemu jest ogrzewanie, ale nie bez znaczenia jest także brak nawyku wietrzenia mieszkania w chłodniejsze pory roku. Wiele osób unika otwierania okna jesienią czy zimą, wychodząc z założenia, że wietrzenie doprowadzi do znacznych strat ciepła, a w rezultacie do wzrostu wydatków związanych z ogrzewaniem. To błąd, ponieważ prawidłowo przeprowadzony proces wietrzenia nie generuje znaczących strat ciepła, a po zamknięciu okien temperatura w pomieszczeniu szybko wraca do poprzedniego poziomu. Najlepiej rozpocząć od zakręcenia zaworów przy grzejnikach i zamknięcia drzwi, a okna otworzyć na całą szerokość. Zimą czas wietrzenia nie powinien przekraczać 5-10 minut.

Przesuszaniu powietrza sprzyja również klimatyzacja, dlatego w budynkach, w których jest ona wykorzystywana, do spadku wilgotności może dojść także latem. Drapanie w gardle, łzawienie oczu i inne skutki przesuszenia powietrza są dobrze znane wielu pracownikom klimatyzowanych biur. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wydostające się z klimatyzatora jest suche, a dodatkowo często zapomina się o wietrzeniu budynku. Ryzyko przesuszenia powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach można ograniczyć poprzez regularne otwieranie okien, najlepiej tuż po deszczu, gdy poziom wilgotności na zewnątrz jest najwyższy. Jeżeli takie działania okażą się niewystarczające, to warto zakupić dobry nawilżacz powietrza.

Czy nawilżacz powietrza jest potrzebny?

Przestrzeganie przedstawionych powyżej zasad korzystnie wpływa na wilgotność powietrza, ale czasami nie wystarcza, aby utrzymać nawilżenie na prawidłowym poziomie. Skuteczność podejmowanych działań można zweryfikować przy pomocy higrometru, który mierzy wilgotność względną powietrza. Wilgotność ta powinna mieścić się w granicach 40-60%. Jeżeli pomimo prawidłowego wietrzenia mieszkania wyniki pomiarów są nieprawidłowe, to oznacza, że zakup nawilżacza powietrza jest wskazany. Wprawdzie istnieją domowe metody nawilżania, np. ustawianie na grzejnikach ceramicznych pojemników albo wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników, lecz znaczna część z tych metod jest mało efektywna. Dobrze dobrany nawilżacz ma jeszcze jedną przewagę nad domowymi sposobami poprawy wilgotności – daje pewność, że nie dojdzie do przewilżenia powietrza. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni, grzybów i roztoczy, dlatego warto wybrać urządzenie z higrostatem, który utrzymuje wilgotność na wybranym poziomie albo kupić nawilżacz ewaporacyjny, gdyż nawilża on powietrze maksymalnie do 60%. Obecnie w sprzedaży dostępne są jeszcze inne rodzaje nawilżaczy powietrza – ultradźwiękowe i parowe – ale to właśnie ewaporacja uznawana jest za najbezpieczniejszą metodę nawilżania.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *