Wiadomości medyczne

Windy dla seniora i osób niepełnosprawnych – bariery do pokonania

liftplusMijające lata nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i sprawność. Czynności, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, sprawiają nam coraz więcej kłopotów. Zauważamy, że wejście po  stopniach schodów nie jest takie proste, pojawiają się pierwsze niewielkie zadyszki i ból w kolanach.  Przy słabszej koordynacji ruchowej naszą codzienność utrudniają bariery architektoniczne. Z chwilą projektowania budynków nadal zbyt rzadko pamięta się o seniorach. Z podobnymi ograniczeniami spotykają się osoby niepełnosprawne. Dawniej były to przeszkody w dużym stopniu wykluczające z samodzielnego życia. Dziś istnieją rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie osobom starszym i niepełnosprawnym.

Problem barier architektonicznych doczekał się szerokich opisów i dynamicznych zmian w tym zakresie. Instytucje i budynki publiczne dostosowywują swoje wnętrza pod kątem osób niepełnosprawnych.  Takie działania placówek publicznych przejmują również prywatne podmioty, przerabiając własne siedziby w przyjazne osobom z ograniczeniami ruchowymi miejsca. Coraz częściej można w nich spotkać windy dla niepełnosprawnych. Podobne rozwiązania można również wdrożyć w domach osób niepełnosprawnych.

Polskie firmy specjalizujące się w likwidacji barier architektonicznych stale rozwijają własny asortyment. Ściśle współpracują z Klientami, by jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby. Firmowa działalność nie kończy się na pomaganiu w wyborze i sprzedaży. W ostatnim czasie następuje specjalizacja w instalacji zakupionych urządzeń. Istnieje duży wybór w dostępnych sprzętach rehabilitacyjnych, służących przystosowaniu budynków i pomieszczeń dla potrzeb osób z problemami ruchowymi.

Jednymi z najczęściej wybieranych przez Klientów rozwiązań są krzesełka przyschodowe. Ich zadaniem jest pomoc starszej osobie w codziennej wspinaczce po schodach we własnym domu. Warto zwrócić uwagę na niezależność, uzyskaną dzięki takim krzesełkom. Przynosi ona szereg korzyści terapeutycznych i społecznych.

W zależności od kwestii architektonicznych wybiera się dwa rodzaje platform przyschodowych  –  przemieszczające się po szynie w górę i dół oraz poruszające się po torze krzywoliniowym, co pozwala na montaż w praktycznie każdym budynku. Siedziska krzesełek przyschodowych zawierają ramię blokujące oraz możliwość regulacji pasa bezpieczeństwa w celu poprawy komfortu.

Innowacyjnym rozwiązaniem są także schodołazy:

  • Schodołazy gąsienicowe w głównej mierze przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych. Zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie transportu po schodach osobom na wózkach inwalidzkich, składających się z dużych tylnych kół i rączek do pchania.  Cechują się wysoką użytecznością i solidnym wykonaniem,
  • Schodołazy kroczące pomocne są również wszystkim osobom starszym lub z okresowo ograniczoną sprawnością ruchową. Pomagają przy  wąskich schodach i w sytuacji, gdy przeszkodą się schodki z wystającymi krawędziami.

Przy dysfunkcjach ruchowych problemem staje się codzienna higiena. Taką pomocą są podnośniki wannowe. Sprawdzają się również w rehabilitacji. Ułatwiają codzienność osobom starszym. Są to proste i praktyczne rozwiązanie kąpielowe pod postacią lekkich podnośników. Zasilane baterią i wygodne w czyszczeniu. Posiadają delikatnie zakończone powierzchnie z niewyczuwalnymi szczelinami. Ich wszechstronna konstrukcja pozwala je dopasować do prawie każdego rodzaju wanny.

Konsultacja merytoryczna Liftplus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *