Zdrowie odżywianie

Witamina D – właściwości i zapotrzebowanie

vitamin-dWitaminy zaliczane są do substancji, które wpływają na zdrowie i prawidłowy rozwój człowieka. Utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa praktycznie na wszystkie komórki w organizmie. Okazuje się, że aż 95% populacji w Polsce ma niedobór witaminy D. Spowodowane jest to między innymi małą liczbą dni słonecznych w naszym klimacie.

Witamina jest wytwarzana na skutek działania promieni słonecznych na skórę, jednak jak wiadomo należy zabezpieczać skórę przed promieniowaniem UV dzięki stosowaniu kremów z filtrem, dlatego pozostaje nam jedynie uzupełnianie niedoborów dzięki suplementacji i odpowiedniej diecie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że witamina D jest hormonem, ponieważ może być wytwarzana przez ludzki organizm.

Funkcje i skutki niedoboru witaminy D

Wzmacnianie odporności jest jedną z ważniejszych funkcji, jakie pełni witamina D w naszym organizmie – jest to szczególnie ważne za sprawą naszego klimatu, gdzie witamina D jest w większej ilości samodzielnie wytwarzana przez skórę tylko od wiosny do jesieni. Odpowiedni jej poziom pozwala uniknąć sezonowych infekcji. Sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na działanie bakterii i wirusów. Jednak to nie koniec dobroczynnego działania witaminy D, bowiem pozwala uniknąć poważnych chorób autoimmunologicznych, czyli między innymi reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy typu I, stwardnienia rozsianego oraz choroby Hashimoto. Jest poza tym niezbędna w profilaktyce chorób nowotworowych, szczególnie w przypadku raka nerek, jelita grubego, raka piersi, prostaty. Niedobór witaminy D ma również związek z ryzykiem zachorowań na choroby układu krążenia, w tym udaru mózgu i zawału serca.

Prawidłowy poziom witaminy D jest szczególnie ważny dla dzieci, ponieważ zapobiega krzywicy oraz umożliwia rozwój kości i zębów. Natomiast u dorosłych pozwala uniknąć osteoporozy. Witamina D wpływa na proces mineralizacji kości, ułatwia wchłanianie fosforu i wapnia w przewodzie pokarmowym. Oprócz układu kostnego oddziałuje również na układ nerwowy, niedobór tej witaminy może powodować stany depresyjne, zmienność nastrojów, brak koncentracji i ogólnej kondycji mózgu. Nieodpowiedni poziom witaminy D jest bardzo niekorzystny zarówno u dzieci i dorosłych, może powodować osłabienie, wypadanie zębów, pogorszenie wzroku i słuchu oraz zapalenie spojówek. Jak widać witamina D ma dobroczynny wpływ na cały organizm człowieka, dlatego tak ważna jest jej suplementacja i dieta bogata w tę witaminę.

Źródła witaminy D

Dla zachowania odpowiedniego poziomu witaminy D powinniśmy uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w wapń. Znajdziemy ją gównie w nabiale, czyli serach, mleku i maśle. Ponadto spore jej ilości zawierają tłuste ryby morskie, takie jak łosoś czy węgorz. Możemy ją znaleźć również w popularnym w Polsce śledziu i makreli, a także w dorszu i jajkach. Należy pamiętać, że zdrowa dieta jest podstawą zdrowia, jednak żeby dostarczyć organizmowi dawkę 1000 j.m. witaminy D, należałoby jeść codziennie ogromne ilości produktów, które ją zawierają. W naszej codziennej diecie możemy oczywiście uwzględnić produkty, które polepszają wchłanianie witaminy D, czyli wielonasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C, E, a także wapń i fosforany. Prawie 90% witaminy D jest syntetyzowane w skórze, dlatego nic nie zastąpi krótkiej ekspozycji skóry na działanie promieni UVB przez 15 minut dziennie, pomocna będzie również odpowiednia suplementacja.

Suplementacja witaminy D

Skoro spożywanie produktów bogatych w witaminę D nie zapewni jej właściwego poziomu, dlatego niezbędna będzie jej suplementacja (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Dawki dostępne w suplementach są całkowicie bezpieczne i przy odpowiednim stosowaniu, nie da się jej przedawkować. Preparaty farmakologiczne można stosować od pierwszych dni dziecka, aż do późnej starości. Szczególnie osoby starsze powinny dbać o jej dostarczanie w odpowiednich dawkach, ponieważ wraz z procesem starzenia dochodzi u nich do utraty masy kostnej, powodując osłabienie kości i podatność na złamania. Osoby powyżej 60 roku życia powinny dziennie przyjmować od 800 do 2000 j.m. witaminy D. Niemowlęta 400 j.m., a wraz z wiekiem można zwiększać o 200-300 j.m. Pomiędzy 1 a 18 rokiem życia zalecana jest dawka 600-1000 j.m. Równie ważna jest suplementacja witaminy D przez kobiety planujące ciąże, jak i będące w ciąży i karmiące piersią. Te pierwsze powinny otrzymywać 400 j.m. dziennie, a pozostałe 1500-2000 j.m.

 źródło: https://www.natural.pl/news/witamina-d/

więcej: Witamina D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *