Poradniki,  Sprzęt medyczny

Wkładki i buty ortopedyczne, czyli sposób na wady stóp

medizin_einlagenWedług danych statystycznych nieomal połowa Polaków cierpi z powodu genetycznych lub nabytych wad i zniekształceń stóp.

W drugim przypadku przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej nadmierne przeciążenie lub kontuzje, choć nie bez znaczenie jest tryb życia, sposób poruszania się oraz rodzaj noszonego obuwia. Co ciekawe, choć z wiekiem wytrzymałość naszego ciała spada, takie problemy nie są jedynie domeną ludzi starszych. Dotykają również dorosłych, zwłaszcza sportowców lub osoby wykonujące ciężką, fizyczną pracę, a nawet dzieci. Niestety większość chorych bagatelizuje problem, nie zdając sobie sprawy z tego, że poprzez stosowanie odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych lub obuwia mogą w dużym stopniu zmniejszyć, a nierzadko nawet zupełnie wyeliminować swoje dolegliwości.

Wkładki ortopedyczne

Na rynku dostępna jest szeroka gama wkładek ortopedycznych dostosowanych do różnego rodzaju schorzeń i bogactwa kształtów produkowanego obecnie obuwia. Inne są polecane na płaskostopie, inne na ostrogi, modzele, halluksy, a jeszcze inne na koślawość zewnętrzną lub wewnętrzną. Oprócz długości, kształtu i rodzaju, wkładki ortopedyczne różnią się też gatunkiem użytych do ich produkcji materiałów, co jest o tyle ważne, że tworzywo użyteczne w leczeniu jednego schorzenia, może powodować pogłębianie się innego. Odmienne materiały muszą być też zastosowane przy produkcji wkładek na stopę cukrzycową czy dla diabetyków, ze względu na możliwe wystąpienie u tych osób trudności z gojeniem ran.

Buty ortopedyczne

Jeszcze niedawno buty ortopedyczne wykonywane były tylko na zamówienie w warsztatach ortopedycznych. Obecnie jednak takie obuwie wytwarzane jest seryjnie, zwłaszcza w przypadku butów dziecięcych, które wyrabiane są w formie tzw. „półfabrykatów”, czyli butów, które można potem dostosować indywidualnie poprzez dobór odpowiedniej wkładki lub obcasa. Znaczącej poprawie uległ też aspekt estetyczny tego rodzaju obuwia Do tej pory były to modele toporne i mało atrakcyjne wizualnie, teraz natomiast właściwie nie różnią się wzornictwem od klasycznych butów. Daje to szansę na noszenie ich na co dzień i łatwość doboru do każdej stylizacji. 

Zalety korzystania z butów i wkładek ortopedycznych

Korzyści ze stosowania takich produktów zależą przede wszystkim od wieku pacjenta i rodzaju schorzenia. W przypadku najmłodszych, dzięki stosowaniu butów i wkładek ortopedycznych oraz regularnej rehabilitacji, możliwe jest całkowite wyeliminowanie problemu. Jeśli natomiast chodzi o dorosłych i starszych ludzi, szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie, ale za to produkty te znacząco poprawiają komfort chodzenia i życia. Między innymi gwarantują stworzenie wygodnego podparcia oraz ochronę stóp o utrwalonym zniekształceniu, zapobiegąją pogłębianiu się owych zniekształceń oraz wyrównują skrócenie kończyny dolnej. Ważne jest jedynie, aby nie dokonywać zakupu na własną rękę, ale pozostawić decyzję lekarzowi ortopedzie, który podejmie ją po przeprowadzeniu wnikliwego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *