Dla kobiet,  Dzieci

Wkrótce zaczniesz karmić piersią? Warto się do tego dobrze przygotować. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

baby-2242638_1920Karmienie piersią nie jest prostą czynnością, dlatego budzi wiele wątpliwości wśród kobiet. Zamierzając zapewnić dziecku najlepszy i najbardziej wartościowy pokarm, chcą jak najlepiej przygotować się do naturalnego karmienia. O czym należy pamiętać? Jakich błędów trzeba unikać?

Karmienie piersią wpisane jest w fizjologię każdej kobiety, dlatego już od początku ciąży w organizmie zachodzą intensywne zmiany pozwalające na produkcję mleka. To jednak nie zawsze wystarczy.

Czy piersi przygotowują się do karmienia?

Jako że karmienie piersią jest procesem wpisanym w naturę każdej kobiety, zaraz po poczęciu piersi przechodzą stopniową metamorfozę. W pierwszych tygodniach ciemnieją obwódki wokół brodawek, zaś same piersi stają się wrażliwsze na dotyk. W kolejnych miesiącach zmienia się ich wielkość – czasami nawet o 2-3 rozmiary. Dochodzi też do rozwinięcia przewodów mlecznych. Pojawiają się tzw. gruczoły Montgomery’ego odpowiadające za wytwarzanie oleistej substancji zabezpieczającej brodawki przed wysychaniem czy pękaniem.

Czym jest siara?

Siara jest pierwszym pokarmem dla noworodka. Swoją konsystencją nie przypomina mleka – jest gęsta i żółtawa. Karmienie siarą odgrywa istotną rolę. Zawiera ona witaminy, minerały i ciała odpornościowe, działa niczym naturalny antybiotyk.

Czy hartowanie brodawek przed porodem jest zalecane?

Hartowanie brodawek poprzez pocieranie ich szorstkim ręcznikiem, wyciskanie siary i rozsmarowywanie jej na piersiach to przestarzałe praktyki, których stosowanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Nie tylko przyczynia się to do podrażnień delikatnej skóry piersi, ale przede wszystkim może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Czy wklęsłe brodawki mają wpływ na efektywność karmienia?

Wklęsłe brodawki mogą utrudniać karmienie gdyż dziecko nie będzie miało jak ich chwycić i w efekcie może odmawiać ssania.

Jeśli masz z tym problem, możesz zastosować kilka zabiegów – jednak tylko po konsultacji z lekarzem.

  • Ćwiczenia Hoffmana – to specyficzny masaż brodawek, polegający na ich rozciąganiu. Brodawkę należy chwycić palcem wskazującym oraz kciukiem u podstawy i delikatnie rozciągać w pionie i poziomie.
  • Nakładki korekcyjne – zaleca się je stosować od drugiego trymestru ciąży, początkowo na 1-2 godziny, z czasem wydłużając okres ich noszenia nawet do 8 godzin.

Jeśli dziecko przyjdzie na świat, przed przystawieniem do piersi użyj laktatora, by za jego pomocą wyciągnąć brodawki.

Czy laktatora można używać jeszcze przed porodem?

Laktator jest praktycznym urządzeniem, które pozwala na odciąganie pokarmu, a co za tym idzie – na pobudzenie laktacji. Nie należy jednak korzystać z niego przed porodem – może to przyczynić się do wywołania przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Po laktator sięgnij natomiast po porodzie – przyda się nie tylko do stymulowania produkcji pokarmu, ale i w razie nadmiaru mleka.

Jeżeli karmienie piersią wydaje ci się trudne i skomplikowane, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia doradców laktacyjnych. Specjaliści odpowiedzą na nurtujące cię pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *