Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Wszystko o zabiegu dentystycznym z użyciem gazu rozweselającego

White teeth woman patient at the dentist decay preventionNiechęć dzieci do wizyt u lekarza stomatologa często wynika ze strachu i stresu jaki odczuwają na samą myśl o leczeniu dentystycznym. Ostatnio coraz bardziej popularna staje się walka ze strachem przed dentystą przy użyciu gazu rozweselającego.

Leczenie dentystyczne z użyciem gazu rozweselającego pomaga przełamać obawy dziecka. Mimo, że podtlenek azotu (nazywany gazem rozweselającym) jest stosowany na całym świecie w medycynie i stomatologii już od dawna, to w Polsce jest bardzo mało gabinetów dentystycznych, które oferują tego typu znieczulenie (jednym z nich jest Dental City z Bielska-Białej). Są to gabinety, które postanowiły zmienić swoje podejście do małego pacjenta. Pracujący w nich lekarze pragną być postrzegani jako dentyści przyjaźni dzieciom, jednocześnie leczący je bezboleśnie i bezstresowo.

Oczywiście zabiegi z użyciem podtlenku azotu są bezpieczne i nieszkodliwe dla organizmu. Oddychanie tym gazem wprowadza pacjenta w stan przyjemnego oszołomienia i ogólnego rozluźnienia. W tym stanie nie odczuwa się strachu, lęku i bólu. Zdarza się również, że dzieci czy młodzież zaczynają śnić, jednocześnie zostając w stałym kontakcie z lekarzem i współpracując przy leczeniu.
Stosując gaz rozweselający, dentysta może przeprowadzać drobne zabiegi (np. małe wypełnienia czy usunięcie kamienia) bez stosowania dodatkowych środków znieczulających. Pacjentowi, który znajduje się pod jego wpływem, łatwiej podaje się znieczulenie w postaci zastrzyku oraz przeprowadza się bardziej złożone zabiegi.

Zabieg znieczulenia polega na podaniu pacjentowi mieszaniny podtlenku azotu i czystego tlenu. Mieszanina gazów wdychana jest poprzez nałożoną na nos maseczkę. W chwilę po podaniu gazu pacjent się uspokaja i rozluźnia. Kilka minut od zakończenia podawania gazu, przestaje on całkowicie działać. Po około 5 minutach dziecko całkowicie odzyskuje świadomość.
Najlepiej jeśli mieszanka gazów podawana jest przez specjalne urządzenie, które kontrolowane jest przez komputer (tak jak w przychodni Dental City). Dzięki temu płyn jest podawany bardzo wolno i jest wchłaniany miejscowo, a nie wtłaczany pod dużym ciśnieniem.
Znieczulenie gazem rozweselającym (sedancja) może być przeprowadzane już u dzieci trzyletnich, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i są podatne na sugestie. Ponieważ sedancja wiąże się z użyciem maseczki, na co nie wszystkie dzieci mogą pozytywnie reagować, nie powinno się jej wykonywać na siłę. Zmniejsza się wtedy jej skuteczność i pozwala to uniknąć sytuacji, gdy dziecko po wizycie u stomatologa nabawi się traumy.

Sporadycznie, po zastosowaniu gazu rozweselającego, może wystąpić amnezja. Nie pojawia się u każdego pacjenta, ale sprawia, że dziecko jest nieświadome zabiegu, któremu zostało poddane. Jest to pożądane w przypadku pacjentów naprawdę trudnych, którzy odczuwają ogromny strach i duży stres.
Gaz rozweselający może być stosowany u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD lub też takim, które reagują na ból i stres wymiotami. Jego użycie wskazane jest przy leczeniu dzieci z astmą lub padaczką, zwiększa również bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca lub nadciśnieniem.
Przeciwwskazaniem do zastosowania podtlenku azotu jest m.in. przeziębienie lub przerost migdałków gardłowych, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, rozedma płuc i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *