Bez kategorii

Wybieramy zakład pogrzebowy – przykra konieczność

Konieczność wybrania zakładu pogrzebowego z pewnością nie należy do specjalnie przyjemnych obowiązków. Niestety, każdego z nas może kiedyś spotkać sytuacja, w której ktoś z naszych bliskich umrze i będzie trzeba zadbać o godny pochówek dla tej osoby. W szoku po śmierci najbliższych często podejmujemy decyzje pod wpływem chwili, a wybór firmy pogrzebowej wcale nie jest taki prosty.

Wybór zakładu

Jeśli chcesz znaleźć zakład pogrzebowy to nie jest to większym problemem, bo jak pokazuje katalog firm pogrzebowych w serwisie Zaduma.pl, w każdym polskim mieście działa ich co najmniej kilka, to warto podejmować tę decyzję bardzo ostrożnie. Przede wszystkim, wybierajmy zakłady, które działają w pobliżu miejsca przyszłego pogrzebu zmarłego. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, gdy osoba która właśnie zmarła przebywała daleko od swojego miejsca urodzenia. W Polsce przyjęło się, że pogrzeb najczęściej odbywa się w miejscu urodzenia zmarłego. Przykładowo, jeśli chcemy, aby nagrobek zmarłej osoby znalazł się w Wielkopolsce, a zwłoki po śmierci nie opuściły Śląska, to zdecydowanie warto skorzystać z usług firmy z Wielkopolski. Przyczyna jest bardzo prosta – zmniejszamy w ten sposób koszty pogrzebu. Jeśli wynajęlibyśmy firmę ze Śląska, to cena takiej usługi znacznie by wzrosła, gdyż firma działałaby poza swoim terenem. Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, warto dokładnie sprawdzić opinie o jej ofercie. Bez problemu powinniśmy znaleźć tego rodzaju informacje w Internecie, kierując się zasadą, że nasi rodacy, gdy są niezadowoleni z konkretnej usługi lub produktu, natychmiast dadzą temu upust w postaci negatywnych opinii w Sieci.

Ustalamy szczegóły

Na początek pewna uwaga. Choć działamy w oparciu o nieprzyjemne emocje, to nie warto podejmować pochopnych decyzji. Mogą one bowiem bardzo negatywnie wpłynąć na cały późniejszy przebieg ceremonii pogrzebowej i związane z tym koszty. Zorientujmy się przede wszystkim, jakie koszty przewiduje dana firma w związku z konkretnymi czynnościami. Dobrze byłoby, abyśmy otrzymali wydrukowaną listę cen za konkretne usługi. Zasiłki pogrzebowe w Polsce często nie wystarczą na pokrycie wszystkich wydatków związanych z tym nieprzyjemnym zdarzeniem, dlatego musimy ostrożnie kalkulować koszty. Pamiętajmy też o tym, że pogrzeb to jedno, a zapłacić musimy jeszcze za przygotowanie miejsca na cmentarzu – nagrobki również nie należą do najtańszych. Gdy już zdecydujemy się na ofertę konkretnej firmy, warto podpisać umowę. Jeśli przedstawiciel firmy z którym rozmawiamy jest temu przeciwny, to lepiej zrezygnować z jej usług i poszukać innej oferty. Umowa stanowi bowiem nie tylko podstawę prawną do wykonania określonych czynności, lecz także zabezpiecza wykonanie naszych oczekiwań. Przed podpisaniem warto jeszcze raz przeczytać umowę aby upewnić się, czy wszystko jest w niej zawarte. Choć takie uwagi mogą brzmieć trochę naiwnie, to specjalnie o tym piszemy w tak dokładny sposób, gdyż w sytuacji śmierci bliskiej osoby często działamy po omacku popełniając najprostsze błędy. Nie wahajmy się również pytać przedstawiciela zakładu pogrzebowego o konkretne zapisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *