Wiadomości medyczne

Jak wykorzystuje się lasery chirurgiczne w chirurgii

Laser vision correction. A patient and team of surgeons in the operating room during ophthalmic surgery. Eyelid speculum. Lasik treatment.Korzystanie z laseroterapii w medycynie to prawie pięćdziesięcioletnia historia. Obecnie promieniowanie laserowe wykorzystuje się w ginekologii, medycynie estetycznej, w chirurgii, a także w wielu innych specjalizacjach. W poniższym artykule zostanie opisane zastosowanie laseroterapii w chirurgii.

W chirurgii wykorzystywane są tak zwane lasery chirurgiczne ( nazywane także wysokoenergetycznymi ), które w zależności od potrzeb, mogą posłużyć  do usunięcia, albo do niszczenia tkanek ( odparowywanie, cięcie ), albo mogą pełnić rolę tzw. ,, bezkrwawych skalpeli „, które używa się do koagulacji naczyń krwionośnych podczas zabiegów operacyjnych na bardzo unaczynionych narządach, takich jak śledziona, wątroba, czy nerki, a także w sytuacjach, gdzie zabiegowi poddawany jest rozległy obszar ( chociażby mastektomia ). 

Ponadto coraz częściej laser chirurgiczny stosowany jest do walki z przewlekłą niewydolnością żylną. Zabieg zaczyna się od wprowadzenia włókna laserowego do wnętrza niewydolnego naczynia, a także wyemitowania bardzo silnej dawki energii ( w tym wypadku energia świetlna zostaje zamieniona na cieplną ), co jest przyczyną niszczenia śródbłonka, reakcji zapalnej, a także zakrzepicy, która skutkuje zamykaniem światła naczyń ( metoda analogiczna do tradycyjnych metod tj. strippingu, a także krosektomii ). Przewagą wyżej opisanej metody chirurgicznej jest fakt, że może ona wywołać znacznie mniej bardzo dokuczliwych powikłań pooperacyjnych, takich jak wybroczyny, czy też ból w porównaniu do klasycznych metod. Podczas trwania zabiegu lekarz ma również możliwości bardzo precyzyjnego wybrania miejsca do przeprowadzenia zabiegu ( wybranego naczynia) , jak również intensywności, z jaką zostanie zaaplikowana dawka promieniowania lasera chirurgicznego, co zdecydowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa zabiegu, a także jego skuteczność. Podczas zabiegu laseroterapii zakładana jest na laser specjalistyczna koszulka, która pełni funkcję ochronną. Dzięki niej możliwe jest bardzo dokładne rozprowadzanie energii, a także prawie całkowite zniwelowanie ryzyka perforacji naczynia podczas przeprowadzania zabiegu laseroterapii chirurgicznej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *