Artykuły,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Zakładowe apteczki pierwszej pomocy

139871019768781700Apteczka pierwszej pomocy powinna być niezbędnym wyposażeniem każdego zakładu pracy. Na szczęście ofert nie brakuje i z łatwością można dopasować je do charakteru wykonywanej w firmie pracy. Wybierać można np. spośród ofert sklepów internetowych, w którym znajdziemy dziesiątki certyfikowanych apteczek.

 

Posiadanie dobrze wyposażonej apteczki to wymóg prawny. I chociaż ustawodawca nie precyzuje, co powinno się w apteczce znajdować, to w wielu firmach apteczka znajduje się w dobrze oznakowanym miejscu, aby w razie drobnego skaleczenia, chwilowej utraty przytomności zakończonej omdleniem, a nawet na wypadek zatrzymania akcji serca można było udzielić pierwszej pomocy.

Przykładowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

– Kompres zimny
– Kompres na oko
– Kompres 10×10 a2
– Opaska elastyczna 4m x 6cm
– Opaska elastyczna 4m x 8cm
– Plaster 10 x 6 cm (8szt.)
– Plaster (14szt.)
– Plaster 5m x 2,5 cm
– Opatrunek indywidualny M sterylny
– Opatrunek indywidualny G sterylny
– Opatrunek indywidualny K sterylny
– Chusta opatrunkowa 60 x 80
– Chusta trójkątna
– Koc ratunkowy 160 x 210 cm
– Nożyczki 19 cm
– Rękawice latex
– Chusteczka dezynfekująca
– Ustnik do sztucznego oddychania
– Instukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych

Tutaj można naleźć profesjonalne apteczki pierwszej pomocy
Apteczka pierwszej pomocy zakładowa powinna się znajdować w miejscu, do którego każdy z pracowników ma łatwy dostęp, stąd też konieczność jej specjalnego oznakowania. Czasem apteczki są metalowymi szafkami, zamykanymi na specjalny kluczyk, które umieszcza się w dostępnym miejscu. Przechowywane w apteczce bandaże i środki opatrunkowe powinny być odpowiednio
zabezpieczone przed wilgocią czy przypadkowym zabrudzeniem. Najczęściej apteczki wykonane są z tworzywa sztucznego.

Opatrunki, chusty oraz inne środki umieszczone są wewnątrz opakowania, które łatwo się otwiera i zamyka. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy każda sekunda ma wpływ na ratowanie życia i zdrowia pracowników.

Warto także regularnie sprawdzać, czy w apteczce znajdują się bandaże, opaski elastyczne, plastry opatrunkowe, agrafki i chusty trójkątne. W zależności od standardu wyposażenia w apteczkach mogą się także pojawić winylowe rękawice, koce ratunkowe czy ustniki do sztucznego oddychania.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *