Kosmetyki

Zapalenie spojówek: rodzaje, objawy, leczenie

Lekarz bada oczy, spojwki bardzo starej kobiety. Lekarz geriatraZapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących dolegliwości oczu. Zazwyczaj objawia się uporczywym swędzeniem i pieczeniem narządu wzroku. Poniżej podpowiadamy, jak szybko i skutecznie rozprawić się z tą chorobą oraz jak jej zapobiegać.

Zapalenie spojówek: charakterystyka

Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej, która tworzy wewnętrzną część powieki i pokrywa część gałki ocznej. Objawy tego schorzenia łatwo rozpoznać. Wymienia się wśród nich przede wszystkim przekrwienie spojówek oraz łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu. Rozróżniamy kilka rodzajów zapalenia spojówek – w zależności od podłoża choroby wymienia się:

  • Bakteryjne zapalenie spojówek – jest to najczęstsza odmiana choroby. Oprócz obrzęku i swędzenia spojówek objawia się także charakterystyczną ropną wydzieliną. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się krwiste wybroczyny albo szaro-żółte plamy.
  • Wirusowe zapalenie spojówek, które często jest dość trudne do wyleczenia. Najczęściej wywołują je adenowirusy. Choroba początkowo ogranicza się do spojówki, jednak po pewnym czasie (zazwyczaj po 8 dniach) rozprzestrzenia się także na rogówkę. Do objawów należą swędzenie i obrzęk oczu, uczucie obcego ciała w oku, pojawienie się surowiczej wydzieliny. Gdy zapalenie obejmuje rogówkę, pojawia się także silny ból, łzawienie oraz światłowstręt.
  • Grzybicze zapalenie spojówek – występuje stosunkowo rzadko, jest zazwyczaj skutkiem ubocznym długotrwałej kuracji antybiotykowej. Objawia się swędzeniem i obrzękiem spojówek, a w kanalikach łzowych często pojawiają się białe złogi.
  • Alergiczne zapalenie spojówek – najczęściej pojawia się wraz z katarem siennym u osób uczulonych na pyłki kwitnących roślin. Jego objawy to swędzenie, przekrwienie, pieczenie oraz łzawienie oczu.

Leczenie

Dokładny sposób leczenia zależy od postaci choroby. Jednak najczęściej polega ono na aplikowaniu odpowiednich kropli do oczu. Do leczenia lekkich postaci wystarczą nawet te kupione bez recepty w aptece. Gdy choroba zostaje zaniedbana bądź późno rozpoznana, stosuje się antybiotyki. W przypadku cięższych postaci zapalenia spojówek, warto odwiedzić sprawdzoną klinikę okulistyczną i zasięgnąć rady doświadczonego specjalisty, który dobierze właściwy sposób kuracji.

Istnieje oczywiście sporo domowych sposobów leczenia spojówek. Jedną z takich metod jest stosowanie okładów z lodu, co łagodzi zaczerwienienie i obrzęk oczu. Popularnym sposobem jest również przecieranie oczu naparem z herbaty ze świetlika, która wykazuje działanie oczyszczające i przeciwzapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *