Poradniki

Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny, objawy, leczenie

Woman with sinus pressure painJeżeli dokucza ci silny ból głowy oraz ostry, wręcz przeszywający ból w okolicy oczodołu, a w dodatku masz objawy typowe dla przeziębienia takie jak: gorączka, osłabienie i brak apetytu, niewykluczone, że rozwinęło się u ciebie zapalenie zatok szczękowych.

Lekarze z Centrum Medycznego PROMED informują, że nieleczone zapalenie zatok szczękowych może doprowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Dlatego też warto dowiedzieć się kilku ważnych informacji na temat tej choroby oraz poznać jej przyczyny, objawy i metody leczenia.

Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny

Zapalenie zatok szczękowych może mieć co najmniej kilka przyczyn. Do najczęstszych z nich należą infekcje układu oddechowego pojawiające się na skutek przeziębienia lub grypy (szczególnie nawracające infekcje wirusowe).

Do powstania zapalenia zatok szczękowych mogą także przyczynić się choroby zębów i przyzębia oraz towarzyszące im stany zapalne. Z tego względu warto dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie korzystać z wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Należy jednak dodać, że w niektórych przypadkach zapalenie zatok szczękowych może pojawić się jako powikłanie po leczeniu kanałowym lub po wyrwaniu zęba.

Najczęstsze objawy zapalenia zatok szczękowych

Głównym objawem zapalenia zatok szczękowych jest ostry, wręcz przeszywający ból, zlokalizowany w okolicy oczodołu oraz czoła. Pacjenci relacjonują, że nasila się on przy schylaniu, kaszlu i wysiłku fizycznym. Charakterystycznym objawem zapalenia zatok szczękowych jest także uwrażliwienie na dotyk obszarów twarzy takich jak: okolice oczodołu, skroni i czoła. Typowym objawem dla tego schorzenia jest również ból zębów.

Wśród objawów, które często towarzyszą zapaleniu zatok szczękowych można wymienić:

– upośledzoną drożność nosa (zazwyczaj jednostronna)

– obrzęk policzka

– wyciek ropnej wydzieliny z nosa

– ogólne osłabienie organizmu

– podwyższoną temperaturę

– brak łaknienia

Zapalenie zatok szczękowych – jak leczyć

Leczenie zapalenia zatok szczękowych opiera się na usunięciu przyczyny, przez którą zostały wywołane. Jeżeli diagnoza lekarza wskazuje, że schorzenie rozwinęło się na skutek infekcji, pacjentowi podaje się środki przeciwzapalne lub antybiotyki (w zależności od rodzaju infekcji).

W przypadku zapalenia zatok szczękowych leczy się także objawy takie jak: gorączka i bóle głowy poprzez zastosowanie środków przeciwbólowych i leków przeciwgorączkowych.

Zapaleniu zatok szczękowych często towarzyszy także silny katar. W związku z tym pacjentom bardzo często zaleca się stosowanie kropli do nosa. Środki te zmniejszają obrzęk oraz rozrzedzają wydzielinę. Jeżeli ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów lekarz może  płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną. Natomiast jeżeli przyczyną bólu jest wydzielina zalegająca w zatoce szczękowej lekarz może zalecić jej nakłucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *