Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Zastrzyk do oka – jak wygląda zabieg?

Zastrzyk do okaChoroby oczu to poważny problem, który może doprowadzić do upośledzenia normalnego funkcjonowania. Na szczęście istnieje wiele bardzo nowoczesnych metod leczenia, które pozwalają na zatrzymanie lub nawet na cofnięcie niekorzystnych zmian, a co za tym idzie na znaczną poprawę widzenia i jakości życia.

Zastrzyk do oka – zastosowania

Zastrzyk doszklistkowy, czyli wykonywany prosto do gałki ocznej, wydaje się mało przyjemnym zabiegiem, a sama procedura może zniechęcać wielu pacjentów. Tymczasem jest to skuteczna metoda terapii wielu niebezpiecznych schorzeń takich, jak zwyrodnienie plamki żółtej, czy obrzęk ciała szklistego. Dla wielu osób taki sposób leczenia jest jedynym sposobem na zapewnienie poprawy widzenia, a tym samym także poprawy jakości życia.

Zastrzyk do oka polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły do gałki ocznej. Za jej pomocą wstrzykuje się niewielką ilość substancji, która ma właściwości lecznicze. Dzięki temu dociera ona bezpośrednio do zmienionego miejsca i może działać w wyjątkowo skuteczny sposób.

Bezbolesny zabieg

Wiele osób obawia się zastrzyku do oka. Tymczasem cały zabieg trwa zaledwie kilka chwil i jest praktycznie bezbolesny. Procedurę przeprowadza się po znieczuleniu oka przy pomocy odpowiednich kropli, dlatego pacjenci nie są narażeni na żadne przykre doznania czy poważny dyskomfort. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zgłosić się na wizytę kontrolną, ponieważ może pojawić się potrzeba powtórzenia całej procedury.

Oczywiście sam przebieg zastrzyku może powodować spory psychiczny dyskomfort, jednak warto pamiętać o tym, że jest to sprawdzona metoda leczenia, która zastała wielokrotnie przetestowana. Na pewno nie należy obawiać się poważnych powikłań oraz zagrożenia dla zdrowia związanego z zastrzykami do oka.

Jak wygląda zabieg?

Tak jak zostało wspomniane zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu z zastosowaniem bardzo cienkiej igły. Oczywiście w każdym przypadku poprzedzony jest badaniem przez lekarza okulistę, który wyklucza wszystkie przeciwwskazania i kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Badania są przeprowadzane przy użyciu bardzo nowoczesnej aparatury, która pozwala na znalezienie nieprawidłowości wykluczających możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Zastrzyk wykonuje się do obu oczu jednego dnia. Często pojawia się konieczność powtórzenie procedury, dlatego część pacjentów musi przejść kilka zastrzyków do oka, które zazwyczaj odbywają się co dwa-trzy miesiące. Tylko systematyczne kontrole pozwalają na potwierdzenie skuteczności zabiegów oraz na ewentualne wyznaczenie kolejnych zastrzyków, dlatego należy pamiętać o wizytach u lekarza.

Zastrzyk do oka to nowoczesny sposób leczenia, który pomógł już bardzo wielu pacjentom cierpiącym na poważne choroby oczu. Na pewno nie należy obawiać się tej metody leczenia. Jest ona przede wszystkim bardzo bezpieczna, bezbolesna i naprawdę szybka, a jednocześnie może okazać się niezwykle pomocna w leczeniu bardzo groźnych zmian w gałce ocznej.

Źródło: artykuł powstał dzięki materiałom udostępnionym przez Ośrodek Okulistyki Klinicznej Spektrum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *