Artykuły

Zdrowe zęby i wybór odpowiedniej szczoteczki

Szczoteczki do zębów – jak wybrać najlepszą

139539358661169900Dobra szczoteczka do zębów to niezbędne wyposażenie dla każdego, kto dba o zdrowie i higienę jamy ustnej. Pierwsza szczoteczka powinna pojawić się wraz z wykluwającym się mlecznym ząbkiem. Oczywiście w tym przypadku będzie to szczoteczka przystosowana do czyszczenia delikatnych dziąseł kilkumiesięcznego maluszka. Wraz z rozwojem dziecka i dla dorosłych osób wybór w tym zakresie staje się coraz większy, a przez to również coraz trudniejszy. Stajemy bowiem przed półkami, na których nie brakuje szczoteczek tradycyjnych, elektrycznych, na baterie i z ładowarką. Zastanawiamy się nad wyborem marki, rodzaju szczoteczki do zębów, nad kształtem, twardością włosia, a nawet nad jej kolorem, dlatego warto skonsultować taki wybór ze stomatologiem – dobrze dopasowana szczoteczka to podstawa higieny jamy ustnej. Ponadto dobra szczoteczka to często niebagatelny wydatek, który należy dobrze przemyśleć.

Szczoteczka do zębów – manualna, elektryczna twarda czy soft?

Dla wielu osób podstawowym dylematem jest wybór między szczoteczkami elektrycznymi i manualnymi. Najczęściej kryterium wyboru jest wrażliwość szkliwa i dziąseł. Uważa się, że przy nadwrażliwych zębach, delikatnych dziąsłach lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna szczoteczka do zębów. Warto jednak pamiętać, że elektryczne szczoteczki doskonale sprawdzają się przy czyszczenia nawet trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Ważnym elementem jest także twardość włosia. Jak łatwo się domyśleć szczoteczka typu soft czy sensitive to idealny wybór dla wrażliwych zębów i dziąseł. Z kolei twarde szczotki są zalecane tym, którzy mają zdrowe, mocne dziąsła oraz pacjentom, dla których wyzwaniem będzie usuwanie kamienia nazębnego.

Jak widać wybór jest szeroki, a decyzja niełatwa. Konsultacja u dobrego stomatologa, będzie zatem jak najbardziej wskazana.

Więcej informacji znajdziesz na www.colgate.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *