Zdrowie i Uroda

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy oraz leczenie.

Dowiedz się, jakie są jego przyczyny zespołu cieśni nadgarstka oraz jak skutecznie leczyć tą przypadłość.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Pacjent skarżący się na dolegliwości związane z zespołem cieśni nadgarstka odczuwa drętwienie, mrowienie oraz wyraźny dyskomfort w obrębie kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego jednej lub obu rąk. Odczucia te nie dotyczą skrajnego palca małego. W zaawansowanych przypadkach może dojść do osłabienia, a nawet zaniku mięśni w obrębie dłoni.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Powody występowania schorzenia są zróżnicowane. Mogą być następstwem długotrwałej powtarzalności tych samych ruchów palców i nadgarstka, na przykład podczas pisania na klawiaturze, cięcia nożem czy przy grze na instrumencie.
Schorzenie częściej występuje, gdy pacjent dodatkowo cierpi na choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, dna moczanowa). Zachorowaniu sprzyjają też choroby gruczołów wydzielniczych takie jak choroby tarczycy czy cukrzyca. Często przyczynami są też patologiczne uformowania w obrębie struktur kanału nadgarstka. Są nimi takie zmiany jak tłuszczaki, gangliony lub kostniaki.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Aby leczenie zespołu cieśni nadgarstka było skuteczne musi poprzedzać je odpowiednia diagnostyka. Gdy podejrzewamy u siebie to schorzenie powinniśmy udać się do specjalisty chirurgii ręki lub ortopedy. Diagnostyce zazwyczaj towarzyszą takie badania jak badanie przewodnictwa nerwu pośrodkowego oraz badanie ultrasonograficzne nadgarstka. Jeśli potwierdzi się, że dolegliwości odczuwane przez pacjenta to zespół cieśni nadgarstka możliwe są dwie drogi leczenia. Jedną z nich jest leczenie farmakologiczne glikokortykosteroidami oraz rehabilitacja. Jednak pozytywne efekty takiego leczenia – o ile wystąpią – są z reguły krótkotrwałe. Jedyną skuteczną metodą jest zabieg chirurgiczny.

Endoskopowe leczenie cieśni nadgarstka

Endoskopowe leczenie cieśni nadgarstka to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub techniką WALAT. Można poddać się mu w profesjonalnej klinice HANDPROJECT z Gdańska https://handproject.pl/zespol-ciesni-nadgarstka/ . Zabieg przeprowadzany jest w trybie one-day-surgery i trwa kilkanaście minut. Dzięki technikom minimalnie inwazyjnym pacjent może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Warto skontaktować się z tą kliniką i wyleczyć zespół cieśni nadgarstka w najnowocześniejszy dostępny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *