Poradniki

Zgaga – dlaczego nie wolno jej bagatelizować?

4722469697_2f518492f5_bNieprzyjemne uczucie palenia w przełyku może towarzyszyć nam sporadycznie, codziennie lub sukcesywnie co jakiś czas. Niektórzy z nas często zadają sobie pytanie, czy zgaga jest rzeczywiście na tyle poważnym problemem, że trzeba ją leczyć?

Według badań statystycznych, połowa dorosłych osób w swoim życiu choć raz zmagała się ze zgagą. Pewnie większość z nich potraktowało taką dolegliwość jako jednorazową niedyspozycję, nie podejmując żadnego leczenia lub zażywając jednorazowo tabletkę na zgagę dostępną bez recepty. Te same badania statystyczne dodatkowo pokazują, że aż połowa z tych osób, czyli ¼ całego społeczeństwa, cierpi na nawracającą zgagę.

Powtarzające się uczucie palenia w przełyku jest bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Jednak warto wiedzieć, że może mieć również różną siłę natężenia. Dla niektórych jest tylko niewielkim dyskomfortem, a inni cierpią na tak silną zgagę, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Wszystko zależy od stopnia nasilenia problemu i naszych indywidualnych cech.

To, czy daną zgagę powinno się leczyć, nie należy uzależniać od siły jej natężenia. Jestem zdania, że każą zgagę trzeba neutralizować, a jeśli pojawia się ona co jakiś czas, raz na kilka dni, czy nawet codziennie, to jest to bezwzględnie konieczne. Nawet wtedy, gdy naszym zdaniem jest „do wytrzymania”. Dlaczego?

Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, ze zgaga jest niebezpieczna. Powracająca do przełyku treść żołądkowa, która jest właśnie przyczyną zgagi, nie tylko daje nieprzyjemne objawy, ale przede wszystkim realnie pali uszkadza przełyk. Gdy pojawia się co jakiś czas, dochodzi do powstania uszkodzeń w ściankach przełyku, a w najgorszych przypadkach może dojść także do zwężenia światła przełyku, co bardzo utrudnia połykanie.

Zgaga nie zawsze jest tylko nieprzyjemną niedyspozycją układu trawiennego

Jeżeli zgaga powraca, a na dodatek towarzyszy jej spadek wagi lub co gorsza również krwawienie z przełyku, to trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ podłoże choroby może być poważniejsze. Znane są przypadki, w których zgaga była objawem chorób serca lub choroby nowotworowej. Uczuciu palenia w przełyku często towarzyszy również wrażenie pieczenia w okolicy mostka, co bywa również pierwszym objawem zawału.

Jak leczyć zgagę?

Gdy czujesz „pożar w przełyku”, to udaj się do apteki. Farmaceuta pomoże Ci wybrać odpowiednie leki dostępne bez recepty. Jeśli to Twoja pierwsza zgaga, to pomocne będą najprostsze środki, które przede wszystkim osłaniają przełyk i neutralizują działanie kwasu żołądkowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to preparaty zalecane do stosowania częstego lub stałego. Ich efektem ubocznym jest to, że zobojętniają działanie innych leków, które możesz przyjmować, a także powodują zaparcia i biegunki.

Osoby, które odczuwają zgagę raz na jakiś czas lub codziennie, powinny raczej polegać na bardziej innowacyjnych lekach o skuteczniejszym działaniu. Mam na myśli wszystkie środki farmakologiczne, które wpływają na pracę pompy protonowej, czyli miejsca w organizmie, w którym wytwarza się kwas. Przykładem takiego leku jest CONTROLOC Control.

Artykuł powstał we współpracy z

controloc-control

 

 

CONTROLOC Control® 20 mg Skład: 1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne podawanie z atazanawirem. Podmiot odpowiedzialny: Takeda GmbH, Byk-Gulden-Str. 2, D-78467 Konstanz, Niemcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *